Silver.Lelum.pl > Zdrowie i żywienie > Będzie łatwiej o darmowe leki. Osoby 65+ apelowały o to od dawna
Łukasz Jadaś
Łukasz Jadaś 15.03.2024 13:10

Będzie łatwiej o darmowe leki. Osoby 65+ apelowały o to od dawna

Farmaceutka w aptece
Fot. Canva/SydaProductions

Osoby powyżej 65. roku życia mają dziś prawo do wielu bezpłatnych leków na receptę. W pewnych przypadkach najstarsi pacjenci mogą mieć jednak duży problem z uzyskaniem recepty na darmowy medykament. Powodem są zapisy w ustawie. Teraz ma się to zmienić - zapewnia Ministerstwo Zdrowia.

Leki bezpłatne, ale z problemami

W niektórych przypadkach lekarze nie mogli wystawić pacjentom recepty na bezpłatny lek. Wszystko przez obowiązujące przepisy. Receptę z symbolem "S", oznaczającą bezpłatny lek dla seniora, może bowiem przepisać wyłącznie lekarz w ramach wizyty opłaconej przez NFZ.

Recepty na darmowe leki pacjenci 65+ nie mogą zatem dostać w gabinetach prywatnych, ani też w hospicjach, zakładach opiekuńczo-leczniczych, centrach zdrowia psychicznego i szpitalach psychiatrycznych. To utrudnia życie najstarszym chorym. Teraz ma się to zmienić.

Projekt bez nazwy - 2024-03-15T130708.850.jpg
Fot. Canva/ProstockStudio
Mężczyzna w kuchni
Polacy po 50-tce jedzą za mało owoców. Ale na ten lepiej uważać
Para seniorów
Odkryj drugą młodość po 50-tce. Wystarczy 5 kroków

Będzie łatwiej o darmowe leki

Jak poinformował w rozmowie z “Dziennikiem Gazetą Prawną” wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski, rząd pracuje nad rozszerzeniem listy lekarzy uprawionych do wypisywania bezpłatnych recept dla seniorów. Jest szansa, że zmiana nastąpi już tego lata. Dzięki temu najstarsi pacjenci będą mieli łatwiejszy dostęp do bezpłatnych leków.

O zmianę długo apelowali seniorzy, a wspierał ich m.in. Rzecznik Praw Pacjenta. Teraz proponowane poprawki zostaną omówione podczas konsultacji ze środowiskiem lekarzy i farmaceutów. Wszystko jest na dobrej drodze do spełnienia oczekiwań pacjentów.

Jakie leki są bezpłatne?

Od ubiegłego roku osoby, które skończyły 65 lat, nie muszą od ubiegłego roku płacić za większość potrzebnych leków. Na liście jest już prawie 3,8 tys. preparatów, które w aptece dostaniemy bezpłatnie za okazaniem recepty

Wśród nich są m.in. leki antyhistaminowe, hipoglikemizujące, hormonalne, immunosupresyjne, okulistyczne, przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe, przeciwbólowe czy przeciwzakaźne. Wystarczy recepta od lekarza. Dzięki planowanym zmianom, jej uzyskanie będzie łatwiejsze.