Silver.Lelum.pl > Aktywność Silversa > Ogródek na balkonie to oaza zdrowia. Te kwiaty można już wystawić
Łukasz Jadaś
Łukasz Jadaś 08.03.2024 17:59

Ogródek na balkonie to oaza zdrowia. Te kwiaty można już wystawić

Kobieta w ogrodzie
Fot. Canva/Halfpoint

Nie trzeba mieć ogrodu ani działki za miastem, by cieszyć się wiosną. Na balkony i tarasy naszych mieszkań można już wystawić rośliny, które dobrze zniosą kapryśną marcową pogodę, miło spędzisz przy tym czas, a kwitnący balkon z pewnością poprawi ci nastrój. Przy okazji uprawia kwiatów to także świetna aktywność fizyczna dla każdego.

Nie trzeba czekać do maja

Wielu domowych ogrodników czeka z ozdabianiem balkonu aż do maja, ale ci mniej cierpliwi mogą zrobić to już w marcu. Słusznie, bo praca z kwiatami i ziemią relaksuje i działa dobrze na nasze zdrowe. Dowodzą tego badania naukowe. Kontakt z roślinami poprawia naszą kondycję psychiczną i fizyczną. Nie trzeba martwić się o rośliny, bo są kwiaty, które nie boją się przedwiośnia i niskich temperatur.

Kwiaty na balkonie poprawiają nastrój nie tylko nam, ale też zdobią otoczenie całego osiedla. W takim środowisku po prostu milej się przebywa. Kwiatowe aranżacje można przygotować już w marcu, by wreszcie pożegnać ponurą zimę i szykować się na słoneczną wiosnę.

Projekt bez nazwy (33).jpg
Fot. Canva/Halfpoint
Tak poprawisz pamięć i koncentrację. Wystarczy gazeta i długopis To trzeba jeść, by zachować dobry wzrok. Jedno warzywo jest szczególnie ważne

Wybierz gotowe sadzonki na wiosnę

Gotowe sadzonki zapewniają natychmiastowy powiew wiosny na naszym balkonie i są łatwe w uprawie. Trzeba pamiętać o ich podlewaniu, ale i z tym nie można przesadzić - zwłaszcza, gdy temperatury na początku marca są jeszcze niezbyt wysokie.

Już za chwilę znajdziesz je w sklepach ogrodniczych, a często nawet w supermarketach. W marcu w naszych doniczkach mogą pojawić się stokrotki, bratki ogrodowe, jaskry azjatyckie, prymulki, fiołki rogate, szafirki i żonkile.

Co przyda się do pracy z roślinami na balkonie?

Wraz z wystawieniem pierwszych doniczek, warto też sprawdzić, czy w domu mamy wszystko, co potrzebne do uprawiania naszej balkonowej działki. Na szczęście dziś nie ma problemu z dostępnością produktów ogrodniczych. Te możemy znaleźć dostępne nawet w osiedlowych supermarketach.

Co trzeba przyszykować? Niezbędna będzie ziemia i podłoże do sadzenia, oraz narzędzia (najbardziej przyda się łopatka, nożyce lub sekator). Pod ręką warto mieć zapasowe doniczki i pojemniki na kwiaty. Jeżeli chcemy zamocować doniczkę na barierce, trzeba wybrać doniczkę ze specjalnymi uchwytami.

Projekt bez nazwy (34).jpg
Fot. Canva/Halfpoint