Bieda uderza w emerytów. Zatrważające dane o seniorach w Polsce
Zatrważające dane z najnowszego badania o biedzie w Polsce. Jak wynika z raportu "Poverty Watch 2024", przygotowanego przez Polski Komitet Europejskiej Sieci Przeciwdziałania Ubóstwu, skala biedy w Polsce wśród seniorów od dawna nie była tak duża, jak teraz.
Rośnie strefa ubóstwa w Polsce. Są wyniki raportu
Wyniki raportu "Poverty Watch 2024" przygotowanego przez Polski Komitet Europejskiej Sieci Przeciwdziałania Ubóstwu opublikowała Wirtualna Polska. Z danych za 2023 rok wynika, że już 2,5 mln Polaków żyje w skrajnym ubóstwie , a ponad 17 mln poniżej minimum socjalnego.
Jak się okazuje, bieda uderzyła bardzo dotkliwie w najstarszych Polaków. Raport wskazuje, że na koniec 2023 roku liczba seniorów żyjących w skrajnym ubóstwie wzrosła z roku na rok z 3,9 proc. do 5,7 proc. Oznacza to, że ponad 430 tys. osób w tym wieku żyje w biedzie.
To jednak nie jedyny problem, który dotknął Polaków w dojrzałym wieku.
Rośnie ubóstwo w Polsce. Seniorzy żyją gorzej niż reszta grup w kraju
Z raportu wynika, że dużym problemem seniorów w Polsce jest też ubóstwo względne . To sytuacja, kiedy poziom życia i dochodów znacznie odbiega od ogólnej normy kraju.
Ubóstwo względne wśród polskich seniorów wzrosło z roku na rok z 9,8 proc. do 11 proc. To ponad 110 tys. osób. Obecnie w takim stanie żyje ok. 831 tys. seniorów w Polsce.
Na koniec 2023 roku wzrosła też - jak wynika z badania - sfera zagrożenia wykluczeniem społecznym wśród seniorów. Chodzi o stan, w którym seniorzy żyją z ryzykiem popadnięcia w ubóstwo względne lub w poważny niedostatek materialny.
Strefa ta zwiększyła się z 36,2 proc. do 43,4 proc . Oznacza to, że w takiej sytuacji znajduje się ok. 3,3 mln starszych Polaków.
Nie tylko seniorzy zagrożeni biedą. Są inne niepokojące wzrosty
Z raportu “Poverty Watch 2024” wynika również, że dotkliwie wzrósł poziom biedy wśród dzieci oraz osób z niepełnosprawnościami.
Skrajne ubóstwo wśród dzieci wzrosło 5,7 proc. do 7,6 proc., co oznacza, że w biedzie żyje już ponad 500 tys. dzieci. Ubóstwo skrajne w gospodarstwach domowych z co najmniej jedną osobą z niepełnosprawnością zwiększyło się zaś z 6,7 proc. w 2022 r. do 9 proc. w 2023 r.
Są to najgorsze wyniki od 2015 roku - wynika z raportu przygotowanego przez Polski Komitet Europejskiej Sieci Przeciwdziałania Ubóstwu.