Chcesz pracować u papieża? Watykan wystawił oferty pracy
Mówiąc o stanowiskach oferowanych przez kościół, mamy na myśli przede wszystkim funkcję księży, biskupów czy zakonników. Jak się jednak okazuje, Watykan potrzebuje ludzi także w innych dziedzinach. I wcale nie trzeba mieć święceń, by podjąć tam pracę. Jeśli szukasz nowych wyzwań sprawdź, czy nie znajdzie się coś dla ciebie.
Nie tylko duchowni mieszkają w Watykanie. Kto może uzyskać obywatelstwo?
Watykan to tzw. miasto-państwo, enklawa znajdująca się na terytorium Rzymu we Włoszech . To jednocześnie najmniejsze państwo świata zajmujące powierzchnię zaledwie 44 ha. Najmniejsze pod względem powierzchni, ale jedno z największych pod względem rangi światowych wpływów. To tutaj bowiem znajduje się siedziba papieża, najważniejszej osoby w kościele katolickim, a także innych wysoko postawionych duchownych. Mieszkają tu przede wszystkim biskupi, dostojnicy kościelni, księża i zakonnicy.
Ale Watykan to nie jest wyłącznie enklawa kościelna. Wśród mieszkających tu osób są bowiem m.in. członkowie Gwardii Szwajcarskiej wraz ze swoimi rodzinami, a także inne osoby pełniące funkcje administracyjne — by zajmować się np. sekretariatem czy kontaktem z mediami, nie trzeba być osobą duchowną. Szacuje się też, że pracuje tu około 3000 osób mieszkających poza murami Watykanu , wśród nich pracownicy poczty, radia, gazety, sklepów, dworca kolejowego i służby medycznej. Wszystkie osoby, które mieszkają w Watykanie, automatycznie otrzymują obywatelstwo tego państwa. Tracą je, gdy przestają tam mieszkać.
Watykan szuka pracowników. Wakaty na kilku stanowiskach
Co jakiś czas Watykan ogłasza nabór pracowników na wybrane stanowiska, niekoniecznie kościelne. Aktualne oferty pracy można sprawdzić na stronie Sekretariatu ds. Gospodarczych w zakładce "Pracuj z nami" . Kogo służby papieskie poszukują tym razem?
- Menedżera ds. ryzyka finansowego i nieruchomości — osoba na tym stanowisku będzie się zajmować m.in. wdrażaniem modeli ryzyka rynkowego, generowaniem i walidacją scenariuszy ekonomicznych, a także analizą portfela finansowego.
- Dziennikarza specjalizującego się w tematyce Azji i Afryki — zajmie się pisaniem newsów, reportaży i treści multimedialnych związanych z Afryką oraz Azją.
- Specjalisty ds. stosunków międzynarodowych — ta funkcja związana jest ze studiowaniem, rewidowaniem i redagowaniem dokumentów związanych ze stosunkami dyplomatycznymi Stolicy Apostolskiej, a także negocjacjami międzypaństwowymi, organizacją spotkań i wyjazdów zagranicznych.
-
Specjalisty do katalogowania rękopisów
— osoba zatrudniona w charakterze tego specjalisty będzie miała za zadanie sporządzić elektroniczne katalogi rękopisów z dziedziny muzyki.
Kto może pracować w Watykanie i jakie są zarobki?
Od 2030 roku możliwe jest aplikowanie na wybrane stanowisko w Stolicy Apostolskiej za pośrednictwem wniosku. Wcześniej świeccy pracownicy byli przydzielani na konkretne stanowisko na podstawie przysyłanych CV, gdy pojawiały się wakaty. Teraz można aplikować bezpośrednio na wybraną ofertę pracy.
Osoby, które chciałyby pracować w Watykanie, nie mogą być skazane wyrokiem sądu i powinny cieszyć się nieposzlakowaną opinią. Dodatkowym atutem jest oczywiście wyznanie wiary katolickiej. Warto próbować, bo pieniądze oferowane przez Watykan są naprawdę atrakcyjne i zaczynają się w granicach 1,5 tysiąca euro za miesiąc przy trzynastu pensjach rocznie.