Silver.Lelum.pl > Z życia wzięte > "Trzynastka" już na kontach pierwszych emerytów. Niektórzy dostaną mniej
Magdalena Pawłowska
Magdalena Pawłowska 29.03.2024 10:48

"Trzynastka" już na kontach pierwszych emerytów. Niektórzy dostaną mniej

Pieniądze, kalkulator, legitymacja rencisty
fot. Canva/Piotr290

Jeszcze przed Wielkanocą na konta uprawnionych powinna trafić 13. emerytura. Jak się okazuje, nie każdy dostanie ją w takiej samej kwocie, a różnice mogą sięgać rzędu kilkuset złotych. 
 

Pierwsze wypłaty 13. emerytury

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przekazał już pierwsze wypłaty trzynastych emerytur na konta uprawnionych świadczeniobiorców. To oznacza, że do niektórych emerytów pieniądze trafią jeszcze w piątek, 29 marca 2024, czyli tuż przed Wielkanocą. Dotyczy to tych osób, które otrzymują emeryturę pierwszego dnia każdego miesiąca.

Pozostali uprawnieni do pobierania dodatkowego świadczenia, otrzymają je w kwietniu. Do końca miesiąca każdy powinien mieć pieniądze na koncie. “Trzynastka” wypłacana jest wraz ze świadczeniem podstawowym. Aby ją otrzymać, nie trzeba składać żadnych wniosków.

Jednocześnie ZUS przypomina o nowych zasadach wyliczania wysokości emerytury zasadniczej. Niestety, dla niektórych nie są to dobre informacje.

Pieniądze
Fot. Canva/Industrial Photograph


 

Tego nie wolno robić w Wielki Piątek. Przestrogi pamiętamy jeszcze z PRL Emerytura bez podatku na nowych zasadach. Padła wstępna data

Wysokość 13. emerytury. Ile otrzymają emeryci i renciści?

W 2024 roku wysokość trzynastej emerytury wyniesie 1780,96 zł brutto, co w przeliczeniu daje 1620,67 zł "na rękę". Jednak, jak informuje ZUS: kwota ta nie dla każdego będzie taka sama. Dlaczego?

Ma to związek z tym, że od 13. emerytury potrącana jest składka zdrowotna, a jeśli łączna kwota trzynastki i emerytury zasadniczej przekroczy 2,5 tysiąca złotych, wówczas odliczana jest zaliczka na podatek dochodowy. To oznacza, ze różnice w kwocie wypłacanych trzynastek mogą sięgnąć nawet 200 zł. Najmniej wyniesie ona 1406 zł netto.
 

Komu przysługuje 13. emerytura?

"Trzynastka" przysługuje każdemu, niezależnie od dochodów. Mogą ją otrzymać seniorzy, którzy są uprawnieni do pobierania jednego z niżej wymienionych świadczeń:

  • emerytury,
  • renty z tytułu niezdolności do pracy,
  • renty szkoleniowej,
  • renty socjalnej,
  • renty rodzinnej,
  • rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego,
  • świadczenia pieniężnego przysługującego cywilnym niewidomym ofiarom działań wojennych,
  • nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego,
  • świadczenia i zasiłku przedemerytalnego.

13. emerytury nie otrzymają osoby, które na dzień 31.03.2024 mają zawieszone ww. świadczenie. 

Przypomnijmy; w kwestii dodatkowych świadczeń, emeryci i renciści mogą też liczyć na dodatek w wysokości 6 tys. zł. Jest jednak jeden, zasadniczy warunek. 

Szczęśliwi emeryci
fot. Canva/Robert Kneschke