Czterodniowy tydzień pracy w Polsce? Pracownicy 50+ powinni to wiedzieć
Trwa debata o wprowadzeniu w Polsce czterodniowego tygodnia pracy. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej potwierdza, że trwają analizy tego rozwiązania. Byłaby to duża zmiana: zwłaszcza dla pracowników z większym stażem przyzwyczajonych do pracy od poniedziałku do piątku. Czy to dla nich korzystna forma pracy?
Kiedy czterodniowy tydzień pracy w Polsce?
W Polsce pomysł skrócenia tygodnia pracy to postulat kojarzony z oczekiwaniami najmłodszego pokolenia pracowników. Doświadczenia innych państw pokazują jednak, że krótszy czas pracy przynosi także ogromne korzyści dla osób 50+. Chodzi głównie o poprawę zdrowia psychicznego , większą satysfakcję z pracy oraz lepszą produktywność.
Ministerstwo nie podało jeszcze daty ogłoszenia projektu zmian w Polsce. Tym niemniej niektórzy pracodawcy w kraju sami zdecydowali się już na skrócenie tygodnia pracy, czerpiąc wzorce z innych państw Unii Europejskiej. Czego nauczyliśmy się z ich doświadczeń?
Mniejszy stres to większa wydajność
Jedno z największych badań na ten temat przeprowadzono w Hiszpanii. W ramach eksperymentu skrócono czas pracy 360. tysiącom osób. Uczestnicy programu w każdym wieku stwierdzili, że po zmianie czują się lepiej fizycznie i psychicznie, są mniej zestresowani i zmęczeni, a także szczęśliwsi w życiu prywatnym. W tym czasie pracodawcy nie zauważyli spadku wydajności pracy.
Eksperci z amerykańskiej firmy doradczej Equitable Advisors podkreślają, że krótszy czas pracy to rozwiązanie niezwykle korzystne dla najstarszych pracowników, a także dla ich pracodawców. Mniej stresu i większy komfort psychiczny oznacza, że seniorzy chcą pozostać na rynku pracy i dłużej oferować swoje doświadczenie. Czterodniowy tydzień pracy zmniejsza też u najstarszych pracowników ryzyko wypalenia zawodowego.
Więcej doświadczonych pracowników na rynku
Korzyści ze skrócenia czasu pracy dla najstarszych pracowników potwierdzają też wyniki badania zrealizowanego w Wielkiej Brytanii przez firmę Survation. Okazało się, że pracownicy w wieku 55 - 75 lat byliby gotowi pozostać w pracy lub do niej powrócić, jeżeli tydzień pracy trwałby cztery dni.
Ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk potwierdziła, że w Polsce brane są pod uwagę dwa warianty skrócenia czasu pracy. Pierwsze to skrócenie tygodniowego czasu pracy z 40 do 35 godzin. Drugie to wprowadzenie czterech dni pracy w tygodniu. W obu przypadkach pensje pracowników zostałyby takie same.