Silver.Lelum.pl > Zdrowie i żywienie > Jak stres wpływa na organizm? Po 50-tce to szczególnie ważne
Kamil  Świętek
Kamil Świętek 09.03.2024 13:26

Jak stres wpływa na organizm? Po 50-tce to szczególnie ważne

Załamany, zestresowany mężczyzna
Fot. Canva/Mikhail Nilov, Pexels

„Unikajcie stresu” – alarmują specjaliści, powiększając niejako ironiczną bańkę. Czy ktokolwiek w tych czasach potrafi realnie uwolnić się od stresu? Zmartwienia dnia codziennego, praca, czy problemy zdrowotne regularnie dodają nam problemów. Tymczasem konsekwencje stresu są o wiele bardziej poważne, niż kilka nieprzespanych nocy. Koniecznie zapoznajcie się z nimi i uchrońcie się od następstw chronicznego stresu.

Czym jest stres?

Wedle nomenklatury naukowej, stres jest reakcją konkretnej osoby na bodźce zewnętrzne otoczenia, którymi mogą być różnego rodzaju obciążenia natury fizycznej i psychicznej, zagrażającymi komfortowi psychicznemu i fizycznemu jednostki.

Stresory, czyli wszelkie bodźcie, wywołujące u nas reakcję stresową mogą pochodzić niemalże zewsząd. Czasem, wspomnianą iskierką są nawet nasze uporczywe myśli, które jak na złość same układają się jedynie w czarne scenariusze, dodając nam kilku siwych włosów.

Reakcja na stres jest zachowaniem adaptacyjnym, które przygotowuje organizm do sprostania wyzwaniom. Ale jeśli ekspozycja na stresor jest faktycznie intensywna, powtarzalna lub długotrwała, to staje się to sytuacją szkodliwą dla organizm. – alarmuje dr Marzena Sekuła, psychoterapeuta w Poradni Zdrowia Psychicznego HARMONIA, Grupy LUX MED.

Stres 2.png
Fot. Canva/Wavebreakmedia, Getty Images
Masz suche pięty? Dzięki tej metodzie zapomnisz o nich na dobre Po szyi od razu widać wiek. Oto idealne sposoby na jej pielęgnację

Dlaczego stres jest groźny dla naszego zdrowia?

Eksperci biją na alarm. Stresory mogą wpływać nie tylko na zaburzenie homeostazy organizmu, ale także istotnie wpływać na rozwój wielu chorób. Niestety, początkowe objawy chronicznego stresu są przez nas bagatelizowane, a stany: pobudzenia, drażliwości, irytacji, trudnej do wytłumaczenia złości, czy lęku są spychane na margines „gorszego dnia”.

Przewlekły stres zaburza homeostazę organizmu i może prowadzić do zaburzeń, które są bezpośrednio powiązane z takimi chorobami jak nowotwory, cukrzyca, obniżenie odporności, choroby układu krążenia, układu pokarmowego, bezsenność, stany lękowe, depresja, czy nadużywanie alkoholu – dodaje specjalistka.

Nasze obawy powinny wzbudzić także takie symptomy jak: zaburzenia łaknienia, przewlekłe zmęczenie, zaburzony rytm okołodobowy, czy nadużywanie substancji psychoaktywnych w tym alkoholu.

ZOBACZ TAKŻE: Działa jak żelazko na zmarszczki. W PRL-u ten patent znał każdy

Stres „nie liczy godzin i lat”

Co gorsza, stres nie wybiera. Jego ofiarami padają zarówno: dzieci, nastolatkowe, osoby wchodzące na rynek pracy, czy emeryci. Na wzrost poziomu kortyzolu (hormonu stresu) narażenie jesteśmy niemalże wszyscy.

Gdy zauważymy u siebie objawy wspomnianego powyżej zjawiska, powinniśmy natychmiastowo działać. Możliwe, że przyczyną chronicznego stresu jest nasza praca, do której trudno nam się zaadaptować (wówczas, należałoby rozważyć przebranżowienie się), rodzina, czy nasze własne, uporczywe myśli.

Jeśli kiedykolwiek mieliście poczucie, że natłok spraw was przerasta, rozważcie udanie się do specjalisty. Wprawny psychoterapeuta pomoże wam rozwiązać wasze problemy, dzięki czemu odczujecie znaczną ulgę. Jest to niezwykle ważne szczególnie dla seniorów. Jeśli przez lata zmagaliście się z długotrwałym stresem, z pewnością wiecie, jak bardzo potrafi on wyniszczyć nawet pozornie zdrowy i silny organizm.

Stres 3.png
Fot. Canva/Andrea Piacquadio, Pexels