Silver.Lelum.pl > Aktywność Silversa > Tak w sanatoriach dbają o kręgosłup. Ten sekret można zabrać do domu
Sara Karmańska
Sara Karmańska 25.04.2024 13:01

Tak w sanatoriach dbają o kręgosłup. Ten sekret można zabrać do domu

grupa seniorów na sali treningowej
Fot. Canva/KatarzynaBialasiewicz, Getty Images Pro

Wyjazd do sanatorium to dla wielu osób czas wzmożonej aktywności fizycznej. Rehabilitacja w wielu przypadkach wiąże się z ruchem i ćwiczeniami. Niektóre z pomysłów na poprawę kondycji można później z łatwością przenieść do własnego domu. Szczególnie jedna z aktywności jest szczególnie cenna dla naszego kręgosłupa.

Ćwiczenia z piłką popularne w sanatoriach

Wśród ćwiczeń, które cieszą się dużą popularnością w uzdrowiskach, jest aktywność z piłką rehabilitacyjną. To świetny sposób na aktywność fizyczną dla osób w każdym wieku, nawet w przypadku powrotu do ćwiczeń po dłuższej przerwie. Takie ćwiczenia są stosunkowo bezpieczne i polecane nawet dla kobiet w ciąży. 

Ćwiczenia z piłką pomagają na wzmocnienie kręgosłupa i mięśni szkieletowych. Mają pozytywny wpływ na ruchomość stawów, a w dodatku pozytywnie wpływają na sylwetkę. Będą zatem idealnym rozwiązaniem zarówno dla osób, które marzą o zrzuceniu kilku kilogramów, jak i tych, które zmagają się z bólem kręgosłupa spowodowanym np. wielogodzinną pracą przy komputerze. 

Podwyżki w sanatoriach już od 1 maja. Ile trzeba będzie płacić? Dużo siedzisz? Grozi ci wdowi garb. Jak z nim walczyć?

Jak dobrać rozmiar piłki do ćwiczeń?

Jak zacząć ćwiczenia z piłką w domu? Niezwykle ważne jest dobranie odpowiedniego rozmiaru samej piłki. W przeciwnym przypadku ćwiczenia mogą nie przynieść spodziewanych efektów lub – co gorsza – stanowić ryzyko kontuzji. 

Dobrze dobraną piłką będzie taka, która pozwoli nam na ułożenie ciała w pozycji, w której kąt między tułowiem, udami i kolanami będzie wynosił 90 stopni lub nieco więcej. Można również kierować się wytycznymi, które wskazują najlepszy rozmiar piłki w zależności od wzrostu osoby ćwiczącej. Zgodnie z tymi wskazówkami, osoba, która:

  • ma mniej niż 157 cm wzrostu - powinna wybrać piłkę o średnicy 45 cm;
  • ma między 158 a 167 cm wzrostu - powinna wybrać piłkę o średnicy 55 cm;
  • ma między 168 a 178 cm wzrostu - powinna wybrać piłkę o średnicy 65 cm;
  • ma powyżej 179 cm wzrostu - powinna wybrać piłkę o średnicy 75 cm.

ZOBACZ TEŻ: Wygoda to nie wszystko. Jak wybrać najlepsze buty do biegania?

Zasady ćwiczeń z piłką rehabilitacyjną

Wśród ćwiczeń, które można wykonywać z piłką, znajdzie się coś niemalże dla każdego. To świetny pomysł na aktywność fizyczną szczególnie w okresie jesienno-zimowym lub podczas chłodnych i deszczowych dni, kiedy pogoda za oknem powstrzymuje nas od uprawiania sportu na świeżym powietrzu. 

Sesja ćwiczeń z piłką powinna trwać co najmniej 20 minut i zostać poprzedzona rozgrzewką. Aby upewnić się, czy taki rodzaj ćwiczeń nam odpowiada, warto wybrać się na siłownię lub do sali fitness, gdzie będzie można przetestować znajdujące się tam piłki do ćwiczeń. W ten sposób upewnimy się, czy taki rodzaj aktywności na pewno nam odpowiada

Warto rozważyć także udział w zorganizowanych zajęciach z piłką lub indywidualnym treningu – w ten sposób nie tylko poznamy ćwiczenia, jakie można wykonywać z piłką, ale również będziemy wiedzieć, jak wykonywać poszczególne ćwiczenia w poprawny sposób.

ćwiczenia z piłka, fot. Canva Wavebreakmedia, Getty Images.jpg
Fot. Canva/Wavebreakmedia, Getty Images
ćwiczenia z piłka, fot. Canva Kzenon.jpg
Fot. Canva/Kzenon