Silver.Lelum.pl > Z życia wzięte > Zwrot podatku dla emerytów. Te osoby mogą otrzymać pieniądze
Magdalena Pawłowska
Magdalena Pawłowska 22.04.2024 13:51

Zwrot podatku dla emerytów. Te osoby mogą otrzymać pieniądze

Emerytka z kalkulatorem wypełnia dokumenty
fot. Canva/Syda Productions

Jeszcze do końca kwietnia jest czas na rozliczenie się z Urzędem Skarbowym i złożenie PIT-u za 2023 roku. Niektórzy dostaną zwrot podatku, inni będą musieli dopłacać. A co z emerytami? Niewiele osób wie, że oni również mogą liczyć na zwrot! Na jakich zasadach?
 

Zwrot podatku za 13. i 14. emeryturę

Co do zasady, emeryci i renciści nie muszą składać zeznania podatkowego za ubiegły rok. Jeśli nie złożą odpowiednich dokumentów w wymaganym terminie, Urząd Skarbowy rozliczy ich automatycznie. Jednak seniorzy, którzy otrzymali PIT 40 A (czyli w ubiegłym roku rozliczeniowym korzystali z takich świadczeń jak np. emerytura i renta) i chcą skorzystać z dodatkowych odliczeń, powinni wysłać do Skarbówki stosowne dokumenty.

Emeryci i renciści mogą bowiem liczyć na zwrot podatku za otrzymaną "trzynastkę" i "czternastkę". Wynika to z wprowadzonych w 2023 roku zmian, w ramach których 13. i 14. emerytura pomniejszane są o zaliczkę na podatek dochodowy. Ważne jest jednak to, że dodatkowe pieniądze przysługują wyłącznie tym osobom, których dochód w 2023 roku nie przekroczył 30 tys. zł (kwota wolna od podatku). W przeliczeniu daje to nie więcej niż 2,5 tys. zł dochodu miesięcznie. 

Pieniądze złotówki
fot. Canva/marcinmarszal


 

Trzynastki nie tylko dla emerytów. Kto może otrzymać dodatkowe świadczenie? Jeden warunek, by dostać 300 zł do emerytury. Skorzysta wiele osób

Ile można otrzymać zwrotu podatku?

Jak wskazuje "Dziennik Gazeta Prawna" maksymalna wysokość podatku, na jaką mogą liczyć uprawnieni emeryci, wynosi 400 zł. Dokładnie 412 zł mogą otrzymać ci świadczeniobiorcy, którzy otrzymują ok. 2100 zł emerytury miesięcznie. Jak to wygląda w przypadku innych wartości emerytur?

  • Emeryci pobierający 1500 zł świadczenia dostaną ok. 270 zł zwrotu, 
  • Emeryci pobierający 2400 zł dostaną maksymalnie 120 zł zwrotu podatku,
  • Emeryci pobierający 1000 zł dostaną ok. 150 zł zwrotu.

Warto podkreślić, że Skarbówka nie wypłaci żadnego zwrotu, jeśli senior nie opłacił mandatu lub zalega z opłatą abonamentu RTV.


 

Emeryci przed tv
fot. Canva/Syda Productions

Do kiedy należy rozliczyć się z podatku?

Okres rozliczenia się z podatku upływa 30. kwietnia 2024. Rozliczyć się można zarówno internetowo, za pośrednictwem systemu Twój e-Pit, jak i osobiście, składając dokumenty w formie papierowej w Urzędzie Skarbowym właściwym dla miejsca zamieszkania.

Termin wypłat uzależniony jest właśnie od formy złożenia dokumentów. Najszybciej, bo do 45 dni, pieniądze trafią na konta osób, które rozliczały się online. Jeśli natomiast ktoś wybrał formę tradycyjną, wówczas zwrot powinien otrzymać w ciągu 90 dni od złożenia dokumentów.