Silver.Lelum.pl Aktywność Silversa Czy można zacząć biegać po 50-tce? Na to musisz uważać
Fot. Canva Pro/Rido

Czy można zacząć biegać po 50-tce? Na to musisz uważać

19 marca 2024

Lekarze i eksperci od lat powtarzają, że sport to zdrowie, a regularna aktywność fizyczna korzystnie wpływa na cały organizm. Ale czy po "pięćdziesiątce" też można zacząć swoją przygodę z bieganiem? Jak się okazuje, ruch wskazany jest w każdym wieku! Z upływem lat trzeba jednak zwrócić uwagę na kilka ważnych aspektów, by nie pobiec… prosto do lekarza.

Dlaczego warto biegać? Korzyści z biegania

Bieganie to jedna z ulubionych aktywności fizycznych Polaków. I nie chodzi tu bynajmniej o  bieganie na autobus czy po bułki do sklepu. Bieganie jest tą formą sportu, która nie wymaga wielkich nakładów finansowych i którą można uprawiać praktycznie wszędzie!

Warto, bo z bieganiem wiąże się szereg korzyści zdrowotnych, które dotyczą nie tylko wyglądu, ale także samopoczucia. Poprawa sylwetki i kondycji to tylko jeden z aspektów!

Wpływ biegania na organizm:

  • Poprawa wydolności płuc i serca
  • Poprawa nastroju i zmniejszenie ryzyka depresji
  • Wzmocnienie układu krążenia
  • Wzmocnienie kości i stawów
  • Zmniejszenie ryzyka chorób cywilizacyjnych, w tym m.in. cukrzycy czy otyłości
  • Wzmocnienie odporności
  • Redukcja stresu
  • Zwiększona zdolność koncentracji
Biegnąca kobieta
Fot. Canva Pro/ RoonzNL


Bieganie czy rower? Dzienna porcja aktywności dla ciebie
Ćwiczenia na cellulit

Bieganie po 50. Od czego zacząć?

Regularną aktywność fizyczną warto zacząć uprawiać już od najmłodszych lat, dzięki czemu organizm przystosuje się do wysiłku, wzmocni i uodporni. Ale tak naprawdę każdy wiek jest dobry, by zacząć biegać i nie ma górnej granicy, od której bieganie byłoby niewskazane.

Wszystko zależy bowiem od możliwości kondycyjnych danej osoby, od jej zdrowia i ogólnego samopoczucia. Biegać może każdy, ale z głową!

Po pierwsze, zanim rozpoczniesz biegową przygodę, udaj się do lekarza. Specjalista oceni Twój stan zdrowia i podpowie, na co powinieneś zwrócić uwagę. Przyda się wizyta zarówno u kardiologa, który wykona EKG oraz echo serca, a także u fizjoterapeuty, który sprawdzi Twoje zdolności motoryczne.

Po drugie, dobierz intensywność i tempo biegania do swoich indywidualnych możliwości. Nie stawiaj sobie poprzeczki zbyt wysoko, w końcu nie musisz od razu biegać w maratonach (a tak naprawdę nie musisz biegać w nich nigdy, chodzi przecież przede wszystkim o zdrowie). Możesz zacząć od wolnego truchtu, a jeśli nigdy wcześniej nie biegałeś rozpocznij od marszo-truchtu. W miarę poprawy kondycji i formy możesz zwiększać intensywność biegania.

Po trzecie, pamiętaj o regeneracji i odpoczynku. Faktem jest, że wraz z wiekiem organizm potrzebuje więcej czasu, by odpocząć i "wrócić do siebie". Dlatego przerwy zarówno w trakcie treningów jak i między nimi są koniecznością!

Po czwarte pij dużo wody. Nawadnianie podczas wysiłku fizycznego to konieczność. Przy regularnych ćwiczeniach pomocna jest też zbilansowana i zrównoważona dieta, która wzmocni organizm.

Co zamiast biegania?

Jeśli nie lubisz biegać, ale chcesz w jak największym stopniu zadbać o swoje zdrowie to postaw na inną formę aktywności fizycznej. Na szczęście w dzisiejszych czasach na pewno nie zabraknie propozycji ciekawych zajęć sportowych.

Dla osób po 50. roku życia idealne będą spacery z kijkami, czyli tzw. nordic walking . Oprócz tego w wielu miejscowościach organizowane są zajęcia taneczne i ruchowe (nie tylko dla dzieci i seniorów!). Pływanie, jazda na rowerze, a nawet zwykły spacer mogą zdziałać cuda.

5 porad treningowych dla kobiet powyżej 40 roku życia
Bieganie. Jak dobrze wyglądać w czasie Joggingu?
Obserwuj nas w
autor
Magdalena Pawłowska

Dziennikarz radiowy, internetowy, reporter. Wydawca online, specjalista z branży SEO. 

 

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@lelum.pl
zdrowie i żywienie pielęgnacja i uroda aktywność Silversa Gwiazdy z życia wzięte