Silver.Lelum.pl Z życia wzięte Czy w majówkę trzeba iść do kościoła? Jasne stanowisko duchownych
fot. Canva/Felipe Balduino

Czy w majówkę trzeba iść do kościoła? Jasne stanowisko duchownych

30 kwietnia 2024

Majówka to jeden z najbardziej wyczekiwanych, długi weekendów. 1 oraz 3 maja to święta państwowe i dni ustawowo wolne od pracy. W Polsce często dni wolne pokrywają się ze świętami kościelnymi, w trakcie których wierni muszą uczestniczyć we mszy świętej. A jak to jest w majówkę? Sprawdziliśmy, czy w środę i w piątek należy iść do kościoła.

Święto Pracy i Święto Konstytucji 3 Maja

Zarówno 1 jak i 3 maja to dla Polaków niezwykle ważne święta. 1 maja obchodzone jest Święto Pracy — międzynarodowe święto klasy robotniczej, ustanowione w 1890 roku . W Polsce jako święto państwowe funkcjonuje od roku 1950. To dzień upamiętniający wydarzenia z pierwszych dni maja 1886 roku, kiedy to w Chicago doszło do ogromnego strajku, w trakcie którego robotnicy domagali się wprowadzenia 8-godzinnego dnia pracy.

3 maja to z kolei wyłącznie polskie święto wprowadzone dla upamiętnienia niezwykle ważnego wydarzenia w historii Polski, czyli uchwalenia konstytucji z 1791 roku — jednej z pierwszych na świecie. Oba dni są co roku wolne od pracy, a to oznacza, że zamknięte są m.in. szkoły, przedszkola, przychodnie i sklepy.

Flaga Polski
fot. Canva/ Zheka-Boss
Masz nieślubne dziecko? Sprawdź czy możesz pójść do komunii
Ksiądz bronił się przed wiernymi patelnią. Niesłychane sceny na mszy. Czym zawinił?

Msza święta w majówkę. Czy jest obowiązkowa?

Kwestia uczestnictwa we mszy świętej jest niezwykle ważna dla wszystkich katolików. Nic dziwnego, że tuż przed majówką pojawiają się pytania, czy w tym czasie również trzeba wziąć udział w nabożeństwie. Co na to Kościół ?
1 maja nie jest świętem kościelnym, a to oznacza, że w tym czasie nie trzeba uczestniczyć we mszy. Wierni co prawda mogą dołączyć do nabożeństw majowych ku czci Matki Bożej, ale nie jest to obowiązkowe. Podobnie jest z 2 maja, kiedy to w Polsce obchodzone jest Święto Flagi (ten dzień nie jest jednak wolny od pracy).

Nieco inaczej sytuacja ma się z 3 maja. Jak się okazuje, to nie tylko święto narodowe, ale również kościelne. W tym dniu wierni obchodzą uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Co istotne: nie jest to jednak święto nakazowe, a to oznacza, że wierni nie mają obowiązku pójścia do kościoła. W majówkę można więc uczestniczyć we mszy świętej , ale nie jest to obligatoryjne.

Czytaj też: Tego nie mów podczas spowiedzi pod żadnym pozorem. Ksiądz nie da rozgrzeszenia. “Świat stałby się piekłem” .

Święta nakazane w kościele. W tych dniach wierni muszą wziąć udział we mszy świętej

Mimo że w majówkę nie trzeba iść do kościoła, to w kalendarzu kościelnym są tzw. dni nakazane, czyli takie, w których obowiązkowo trzeba wziąć udział w nabożeństwie. Zaniedbanie tego obowiązku uznaje się za grzech ciężki.

Święta nakazane w 2024:

  1. 1 stycznia - Uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki
  2. 6 stycznia - Uroczystość Objawienia Pańskiego, czyli Trzech Króli
  3. 31 marca - Wielkanoc
  4. 12 maja - Wniebowstąpienie Pańskie
  5. 19 maja - Uroczystość Zesłania Ducha Świętego, czyli Zielone Świątki
  6. 30 maja - Boże Ciało, czyli Uroczystość
Czy można śpiewać pieśni religijne usypiając dziecko? Ksiądz wyjaśnia
Czy kobieta w ciąży może chodzić na pogrzeb i patrzeć na zmarłego? Ksiądz stanowczo odpowiedział!
Obserwuj nas w
autor
Magdalena Pawłowska

Ukończyłam studia dziennikarskie na Uniwersytecie Szczecińskim. Z mediami związania jest prawie 15 lat, w swojej karierze miałam do czynienia zarówno z pracą radiowca, dziennikarza jak i reportera online. Przeszłam kursy z zakresu SEO oraz prowadzenia social mediów.

Prywatnie jestem mamą na cały etat. Moją pasją jest jazda konna, której poświęcam każdą wolną chwilę.

 

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@lelum.pl
zdrowie i żywienie pielęgnacja i uroda aktywność Silversa Gwiazdy z życia wzięte quizy