Czy w majówkę trzeba iść do kościoła? Jasne stanowisko duchownych
Majówka to jeden z najbardziej wyczekiwanych, długi weekendów. 1 oraz 3 maja to święta państwowe i dni ustawowo wolne od pracy. W Polsce często dni wolne pokrywają się ze świętami kościelnymi, w trakcie których wierni muszą uczestniczyć we mszy świętej. A jak to jest w majówkę? Sprawdziliśmy, czy w środę i w piątek należy iść do kościoła.
Święto Pracy i Święto Konstytucji 3 Maja
Zarówno 1 jak i 3 maja to dla Polaków niezwykle ważne święta. 1 maja obchodzone jest Święto Pracy — międzynarodowe święto klasy robotniczej, ustanowione w 1890 roku . W Polsce jako święto państwowe funkcjonuje od roku 1950. To dzień upamiętniający wydarzenia z pierwszych dni maja 1886 roku, kiedy to w Chicago doszło do ogromnego strajku, w trakcie którego robotnicy domagali się wprowadzenia 8-godzinnego dnia pracy.
3 maja
to z kolei wyłącznie polskie święto wprowadzone dla upamiętnienia niezwykle ważnego wydarzenia w historii Polski, czyli
uchwalenia konstytucji z 1791 roku
— jednej z pierwszych na świecie. Oba dni są co roku wolne od pracy, a to oznacza, że zamknięte są m.in. szkoły, przedszkola, przychodnie i sklepy.
Msza święta w majówkę. Czy jest obowiązkowa?
Kwestia uczestnictwa we mszy świętej jest niezwykle ważna dla wszystkich katolików. Nic dziwnego, że tuż przed majówką pojawiają się pytania, czy w tym czasie również trzeba wziąć udział w nabożeństwie. Co na to
Kościół
?
1 maja nie jest świętem kościelnym, a to oznacza, że w tym czasie nie trzeba uczestniczyć we mszy.
Wierni co prawda mogą dołączyć do nabożeństw majowych ku czci Matki Bożej, ale nie jest to obowiązkowe. Podobnie jest z 2 maja, kiedy to w Polsce obchodzone jest Święto Flagi (ten dzień nie jest jednak wolny od pracy).
Nieco inaczej sytuacja ma się z 3 maja. Jak się okazuje, to nie tylko święto narodowe, ale również kościelne. W tym dniu wierni obchodzą uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Co istotne: nie jest to jednak święto nakazowe, a to oznacza, że wierni nie mają obowiązku pójścia do kościoła. W majówkę można więc uczestniczyć we mszy świętej , ale nie jest to obligatoryjne.
Czytaj też:
Tego nie mów podczas spowiedzi pod żadnym pozorem. Ksiądz nie da rozgrzeszenia. “Świat stałby się piekłem”
.
Święta nakazane w kościele. W tych dniach wierni muszą wziąć udział we mszy świętej
Mimo że w majówkę nie trzeba iść do kościoła, to w kalendarzu kościelnym są tzw. dni nakazane, czyli takie, w których obowiązkowo trzeba wziąć udział w nabożeństwie. Zaniedbanie tego obowiązku uznaje się za grzech ciężki.
Święta nakazane w 2024:
- 1 stycznia - Uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki
- 6 stycznia - Uroczystość Objawienia Pańskiego, czyli Trzech Króli
- 31 marca - Wielkanoc
- 12 maja - Wniebowstąpienie Pańskie
- 19 maja - Uroczystość Zesłania Ducha Świętego, czyli Zielone Świątki
- 30 maja - Boże Ciało, czyli Uroczystość