Dodatek 250+ dla grupy emerytów. Ponad 100 tys. osób już dostaje
W tym roku waloryzacji uległo świadczenie, o którym wielu emerytów nie wie, a inni zapominają o złożeniu wniosku. Z danych ZUS-u wynika, że pobiera je już ponad 112 tys. osób w całym kraju.
Czym jest świadczenie ratownicze?
Chodzi o świadczenie ratownicze. Jego beneficjenci od marca 2024 roku mogą zyskać dodatkowe 250 złotych do swojej emerytury. Trzeba jednak spełnić pewne warunki i wystąpić z odpowiednim wnioskiem.
Świadczenie ratownicze przypada byłym ratownikom górskim i strażakom ochotnikom . Osoby, które pełniły takie funkcje, po przejściu na emeryturę, mogą starać się o tę finansową formę wsparcia.
Aby otrzymać to dofinansowanie, trzeba jednak spełnić kilka warunków . Osoba ubiegająca się o świadczenie musi być członkiem Ochotniczej Straży Pożarnej lub ratownikiem górskim , a także aktywnie (co najmniej raz w roku) uczestniczyć w działaniach lub akcjach ratowniczych na przestrzeni co najmniej 20 lub 25 lat (granica odpowiednio dla kobiet i dla mężczyzn). Udział w akcji przynajmniej raz w roku musi być udokumentowany .
Jak otrzymać świadczenie ratownicze?
Świadczenie ratownicze nie jest przyznawane “z automatu”. Aby je uzyskać, trzeba złożyć odpowiedni wniosek do komendanta powiatowego lub miejskiego Polskiej Straży Pożarnej . Wcześniej trzeba jednak skompletować dokumentację potwierdzającą bezpośredni udział w akcjach ratowniczych .
Można to wykazać na podstawie ewidencji z imiennym spisem uczestników , a w przypadku akcji sprzed 2011 roku na podstawie pisemnego oświadczenia trzech świadków . Co najmniej jednym z nich musi być osoba, która pełniła funkcje publiczne lub była zatrudniona w urzędzie obsługującym organ administracji samorządowej w okresie bezpośredniego udziału danej osoby w działaniach ratowniczych.
ZOBACZ TEŻ: O tym świadczeniu mało kto pamięta. Ważne dla matek i ojców na emeryturze
O ile wzrosło świadczenie ratownicze w 2024 roku?
Świadczenie ratownicze pobiera dziś ponad 112 tys. strażaków z całego kraju. To właśnie ta grupa od 1 marca otrzymuje zwaloryzowaną kwotę świadczenia. Waloryzacja wyniosła 12,12 proc., przez co kwota dodatku wzrosła z 230 złotych do 258 złotych . To oznacza, że emeryci korzystający z tego świadczenia otrzymują teraz dodatkowo ponad 3 tys. złotych rocznie .
Ten dodatek jest przyznawany dożywotnio i powinien być wypłacany do 15. dnia każdego miesiąca. Świadczenie ratownicze nie jest uzależnione od wysokości emerytury otrzymywanej przez beneficjenta.