Emeryci rozczarowani. Nowe świadczenie opóźnione, chodzi o ponad 2 tys. zł
Marzena Okła-Drewnowicz, ministra ds. polityki senioralnej, potwierdziła, że ważne świadczenie dotyczące osób 75+ najpewniej nie trafi na konta w tym roku. To zła wiadomość dla osób, które miały być beneficjentami tego dodatku. W grę wchodzi niemała kwota.
Od kiedy bon senioralny w Polsce?
Chodzi o bon senioralny. To specjalne świadczenie ma być nową formą wsparcia dla osób starszych i ich rodzin. Ma finansować koszty opieki w miejscu zamieszkania seniora.
Chodzi tu między innymi o pomoc w codziennych czynnościach, np. w przygotowywaniu i spożywaniu posiłków, w zakupach, sprzątaniu, czy ubieraniu się. Program ma być skierowany do osób 75+.
Świadczenie ma sprawić, że seniorzy będą mieli zapewnioną opiekę, a ich bliscy będą mogli kontynuować pracę zarobkową. Według szacunków z rozwiązania będzie mogło skorzystać aż 535 tys. osób starszych.
Sprzedali dorobek życia i wyjechali do Kenii. Żyją z polskiej emerytury Nie będzie kolejek do lekarzy? Nowy system jeszcze w tym rokuBudujemy system wsparcia seniora w miejscu jego zamieszkania. Chcę, by kierowanie osób starszych do placówek całodobowych było absolutną ostatecznością – wyjaśniała ministra ds. polityki senioralnej.
Ile wynosi bon senioralny?
Maksymalna wysokość bonu senioralnego ma wynosić 2150 zł. Kwota ta odpowiada połowie minimalnego wynagrodzenia w drugiej połowie 2024 roku.
Bon senioralny to rozwiązanie aktywizacyjne. Z jednej strony pozwoli rodzinom seniorów pozostać na rynku pracy, z drugiej stworzy miejsca pracy dla opiekunów. Wielu z nich wyciągnie z szarej strefy – powiedziała ministra.
Warunkiem otrzymania świadczenia będzie aktywność zawodowa osoby zobowiązanej do alimentacji. Równocześnie, aby otrzymać świadczenie, trzeba spełniać pewne warunki dochodowe. W przypadku bonu senioralnego będzie obowiązywało kryterium dochodowe w wysokości 5000 zł brutto na seniora.
ZOBACZ TEŻ: Idą zmiany na rynku pracy. Co piąta firma zatrudni osoby po 60-tce
Bon senioralny: znamy wstępną datę
Zgodnie z informacjami przekazanymi przez przedstawicielkę rządu, realistycznym czasem, kiedy nowe świadczenie wejdzie w życie, jest 2026 rok. W najbliższych miesiącach mają rozpocząć się konsultacje społeczne w sprawie tego rozwiązania.
W trzecim kwartale tego roku konsultacje dotyczące bonu senioralnego, potem projekt wchodzi na rząd. Zależy do tego, kiedy zakończymy konsultacje i jak szybki będzie proces legislacyjny – ujawniła Marzena Okła-Drewnowicz w audycji “Gość Radia ZET”.
Jak zdradziła jednak ministra ds. polityki senioralnej, projekt ustawy o świadczeniu jest już gotowy, a przełomowym rozwiązaniem zainteresowały się nawet inne kraje z Unii Europejskiej.