Silver.Lelum.pl > Z życia wzięte > Emeryci toną w długach. Rekordzista jest winny 88 mln zł
Sara Karmańska
Sara Karmańska 09.04.2024 11:14

Emeryci toną w długach. Rekordzista jest winny 88 mln zł

załamany mężczyzna, pusty portfel
Fot. Canva/pixelshot, andreswd, Getty Images Signature

Osoby w wieku emerytalnym mają coraz większy problem z długami. Zgodnie z najnowszymi danymi, zaległe zobowiązania osób po 60-tce rosną w ekspresowym tempie. W 2023 roku łączne długi emerytów w Polsce wyniosły już 11,6 mld zł. To o 1 mld zł więcej niż rok wcześniej. Rekordzista ma naprawdę ogromne zobowiązania.

Coraz więcej dłużników wśród osób 65+

Jak ujawniono w badaniu Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor oraz bazy informacji kredytowych BIK, w grupie wiekowej 65+ przybyło 8 tysięcy dłużników, którzy zalegali ze spłatą zobowiązań. Osoby w wieku emerytalnym stanowią 9 proc. wszystkich dorosłych Polaków, którzy zmagają się z problemami finansowymi

Jak wskazał prezes BIG InfoMonitor Sławomir Grzelczak, emeryci są z reguły bardziej sumienni w spłacaniu kredytów niż osoby młodsze. Jednak także wśród nich rośnie grupa osób, które nie radzą sobie z opłatami i kredytami.

Jednocześnie, choć dzieje się to powoli, udział nieradzących sobie z płatnościami bieżących rachunków i rat kredytów systematycznie w tej grupie wiekowej idzie w górę - ocenił Grzelczak.

Ile kosztuje pobyt w Skolimowie? Nawet duża emerytura to za mało Tę aplikację ma już 700 tys. osób po 60-tce. Powód? Ulgi i zniżki

W 2023 długi emerytów wzrosły o 1 mld zł

Wzrost dłużników jest w dużej mierze związany z utrzymującą się inflacją i wysokimi kosztami życia, które okazują się dla wielu osób przytłaczające.

Kolejny rok wysokich cen i opłat w połączeniu z niskimi emeryturami sprawił, że niektórzy nie zdołali utrzymać się nad kreską. Rok 2023 okazał się szczególnie dokuczliwy dla osób, które już wcześniej balansowały na granicy swoich finansowych możliwości.

Jak wskazał prezes BIG InfoMonitor, jest to o tyle wyraźna tendencja, że widać prawie dwukrotny przyrost ilości dłużników i wielkości ich zadłużenia rok do roku. Na koniec listopada ubiegłego roku zobowiązania finansowe grupy wiekowej 65+ przekroczyły 11,6 mld złotych, a z długami zmaga się 395 tysięcy osób.

ZOBACZ TEŻ: Kiedy "babciowe" wejdzie w życie? Znamy więcej szczegółów

Rekordowe długi emerytów. Kto ma do spłacenia najwięcej?

Przeciętna kwota zadłużenia w grupie 65+ to 29,4 tys. zł. Z danych wynika, że największe zadłużenie zaciągnęli mieszkańcy województwa mazowieckiego. Na każdego z ponad 51 tys. dłużników przypada tam średnio blisko 45 tys. zł zaległości finansowych.

Zaległości finansowe na kwotę co najmniej 1 mln zł ma aż 782 osób w wieku ponad 65 lat. Emeryci stanowią aż połowę spośród dziesiątki najbardziej zadłużonych osób w kraju

Rekordzistą – nie tylko wśród emerytów, ale także spośród wszystkich grup wiekowych – jest 67-latek z województwa lubelskiego. Mężczyzna ma dług w wysokości 88,2 mln zł. Kolejne miejsca na liście zajmują kobieta zadłużona na kwotę 52,6 mln zł oraz mieszkaniec Mazowsza, który ma do oddania 32,3 mln zł.

Fot. Canva EllenaZ, Getty Images Pro.jpg
Fot. Canva/EllenaZ, Getty Images Pro
Fot. Canva Pawel_B, Getty Images.jpg
Fot. Canva/Pawel_B, Getty Images

Źródło: BIG InfoMonitor