Silver.Lelum.pl > Aktywność Silversa > Tę aplikację ma już 700 tys. osób po 60-tce. Powód? Ulgi i zniżki
Łukasz Jadaś
Łukasz Jadaś 08.04.2024 09:39

Tę aplikację ma już 700 tys. osób po 60-tce. Powód? Ulgi i zniżki

Kobieta ze smartfonem
Fot. Canva/ProximaStudio

Aplikacje w naszych smartfonach służą nie tylko rozrywce, ale przede wszystkim potrafią naprawdę ułatwić życie. Wśród nich jest jedna, która najbardziej przydaje się na co dzień każdej osobie na emeryturze. Nic dziwnego, że korzysta z niej już 700 tys. osób. Gwarantuje oszczędności, bo dzięki niej płacimy mniej i potwierdzamy swoje prawa do wielu zniżek.

Karta emeryta już w naszych telefonach

W aplikacji mObywatel pojawiła się możliwość dodania swojej legitymacji emeryta-rencisty. Jak poinformował ZUS, z tej możliwości skorzystało już 700 tysięcy osób w całej Polsce. Nic dziwnego, bo to niezwykle praktyczne rozwiązanie. Elektroniczna wersja legitymacji emeryta potwierdza nasze prawa do wielu ulg i zniżek.

Elektroniczna wersja legitymacji upoważnia do korzystania ze wszystkich uprawnień, z jakich mogą korzystać emeryci i renciści. Ma taką samą moc jak plastikowa legitymacja. Można się nią posługiwać w każdej sytuacji wymagającej okazania tradycyjnego dokumentu. Wystarczy samodzielnie dodać ją do aplikacji mObywatel w smartfonie, wybierając odpowiednią opcję.

Projekt bez nazwy - 2024-04-08T093622.412.jpg
Fot. Canva/Pixelshot
Ważne zmiany w legitymacji emeryta! Musisz to wiedzieć Jeden warunek, by dostać 300 zł do emerytury. Skorzysta wiele osób

Jak zdobyć mLegitymację emeryta?

Każdy emeryt może samodzielnie dodać swoją mLegitymację w aplikacji mObywatel. Wystarczą do tego trzy proste kroki.

  1. Włącz aplikację mObywatel
  2. Wybierz opcję “Dodaj dokument”
  3. Znajdź na liście dokumentów "Legitymację emeryta-rencisty" i wybierz ją

Jeżeli do tej pory nie korzystaliśmy z aplikacji mObywatel, przed dodaniem legitymacji emeryta należy najpierw dodać swój dowód osobisty, czyli mDowód. Od tej pory na pulpicie aplikacji będzie widoczna ikona mLegitymacji.

Co istotne, dostęp do naszej karty emeryta będziemy mieli od tego momentu w każdej chwili: nawet wtedy, kiedy nie mamy połączenia z internetem. Doceni to każdy, kto korzystał z telefonu w miejscach o słabym zasięgu, albo komu zdarza się zapomnieć z domu tego dokumentu.

Karta emeryta i rencisty: jakie korzyści?

Kartę emeryta warto mieć przy sobie na co dzień. Dzięki niej płacimy mniej za przejazdy komunikacją miejską i dalekobieżną: bilety na autobusy i pociągi są po prostu tańsze. Dostajemy zniżki w ośrodkach uzdrowiskowych i placówkach kultury. Może się okazać, że za bilet do kina czy teatru zapłacimy dużo mniej właśnie po okazaniu legitymacji emeryta.

Emeryci mogą obecnie korzystać zarówno z plastikowej karty, jak i wersji elektronicznej. Plastikowe legitymacje nie są już jednak wydawane, ale pozostaną aktualne aż do wskazanego na nich terminu ważności.

Jest jednak możliwość uzyskania plastikowej karty na życzenie. Jeśli z różnych powodów nadal chcemy posługiwać się tradycyjną legitymacją, można złożyć do ZUS stosowny wniosek. To przydatna możliwość dla osób, które np. posiadają jedynie telefon starszego typu.