Silver.Lelum.pl > Z życia wzięte > Emerytura do 5000 zł bez podatku? Wiemy, kiedy rząd podejmie decyzję
Magdalena Pawłowska
Magdalena Pawłowska 03.07.2024 11:57

Emerytura do 5000 zł bez podatku? Wiemy, kiedy rząd podejmie decyzję

Pieniądze
fot. Canva/sasirin pamai's Images

W Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej trwają prace nad ewentualnym wdrożeniem zmian dotyczących kwoty wolnej od podatku. Zgodnie z założeniem, kwota ta miałaby zostać podniesiona aż dwukrotnie. Kiedy zmiany mogłyby wejść w życie? Wiceminister Sebastian Gajewski zdradził nieco więcej szczegółów.
 

Kwota wolna od podatku zostanie podniesiona do 5 tys. zł?

Podniesienie kwoty wolnej od podatku to zmiana, na którą czekają przede wszystkim emeryci. W tej chwili, z podatku zwolnione są osoby, których emerytura nie przekracza 2,5 tysiąca złotych. Zgodnie z nowymi założeniami, kwota ta miałaby zostać podniesiona aż do 5 tysięcy złotych. Dotyczyć ma to zresztą nie tylko emerytur, ale także dochodów z pracy, działalności gospodarczej czy umów cywilnych. Co więcej, w planach jest zwolnienie z PIT emerytur w wysokości do 6 tys. zł.

Takie założenie to jeden z punktów kampanii nowego rządu zawartych w programie "100 konkretów na pierwsze 100 dni rządów". Punkt, który wciąż nie doczekał realizacji, bo politycy przyznają, że jego wprowadzenie wymagałoby istotnych zmian w systemie emerytalnym i alokacji dodatkowych środków w budżecie państwa.
 

Za emeryturę nie kupi nawet chleba. Ma 65 lat, a ZUS daje mu grosze. "Jak żyć?" To prawie pewne. Nie będzie drugiej waloryzacji rent i emerytur w 2024

Kiedy podniesiona zostanie kwota wolna od podatku dla emerytów?

Póki co nie podano konkretnych informacji w sprawie podniesienia kwoty wolnej od podatku. Sebastian Gajewski, Wiceminister Rodziny przyznał, że rząd analizuje obecnie taką możliwość, a Premier Donald Tusk zapowiedział, że zmiany na pewno będą, ale z pewnością nie zostaną wprowadzone w tym roku. Zgodnie z tym, co przekazał Gajewski: najpierw konieczne jest przeprowadzenie audytu stanu finansów publicznych.

Projekt ustawy zostanie wpisany do Wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów wraz podaniem jego celu, przyczyn i potrzeby wdrożenia planowanych rozwiązań, a także ich istoty. Podany będzie również przewidywany termin przyjęcia projektu przez Radę Ministrów — wyjaśnił Sebastian Gajewski.

Natomiast Marzena Okła-Drewnowicz, minister ds. polityki senioralnej, w rozmowie z serwisem money.pl przyznała, że na tę chwilę najbardziej realnym terminem wprowadzenia nowej kwoty wolnej od podatku jest dopiero rok 2026. 
 

Państwo straci 52,5 mld zł na podniesieniu kwoty wolnej od podatku

Dowodem na prowadzenie prac nad zmianami, są wyliczenia rządowe dotyczące tego, ile państwo straci na podniesieniu kwoty wolnej od podatku do 5 tysięcy złotych. Jak się okazuje, dochody państwa zmniejszą się nawet o 52,5 miliarda złotych, a to dość spora kwota. 

O tyle zmniejszyłyby się wpływy z podatku PIT dla sektora finansów publicznych, to jest zarówno dla budżetu państwa, jak i dla jednostek samorządu terytorialnego, które partycypują w tych wpływach. Kwota ta jest znacząca, dlatego decyzję co do momentu podwyższenia kwoty wolnej, rząd podejmie po przeprowadzeniu audytu stanu finansów publicznych - zaznaczyl Gajewski, cytowany przez rynekzdrowia.pl
 

Pieniądze złotówki
Fot. Canva/Industrial Photograph