Silver.Lelum.pl > Z życia wzięte > Za emeryturę nie kupi nawet chleba. Ma 65 lat, a ZUS daje mu grosze. "Jak żyć?"
Magdalena Pawłowska
Magdalena Pawłowska 25.06.2024 10:38

Za emeryturę nie kupi nawet chleba. Ma 65 lat, a ZUS daje mu grosze. "Jak żyć?"

Smutny senior
fot. Canva/Rido

Mimo że obecnie minimalna emerytura w Polsce wynosi 1780,96 zł, to są osoby, które dostają wręcz groszowe stawki. W takiej sytuacji znalazł się między innymi 65-letni mieszkaniec Wielkopolski, który dostaje zaledwie... 1 grosz miesięcznie!
 

Emerytalny rekordzista. Ten mężczyzna ma najniższą emeryturę w Polsce

W 2024 roku minimalna emerytura w Polsce wynosi 1780,96 zł i dotyczy osób, które zgromadziły na swoim subkoncie odpowiednia ilość środków i przepracowały wymaganą prawem liczbę lat. W praktyce niektórzy mogą otrzymywać dużo wyższą emeryturę, tak jak mieszkaniec Zabrza, który dostaje 43,4 tys. zł miesięcznie, ale są też tacy, którzy dostają tak niskie świadczenie, że nie starczy im nawet na kupno bułek.

W takiej sytuacji znalazł się m.in. 65-letni mieszkaniec Ostrowa Wielkopolskiego, który otrzymuje tzw. mikroemeryturę. Na jego konto wpada miesięcznie zaledwie... 1 grosz! Dokładnie tyle wyliczył mu ZUS na podstawie liczby przepracowanych dni. Te są rekordowo niskie, bo mężczyzna w swoim życiu przepracował zaledwie 3 dni! Chodzi oczywiście wyłącznie o czas, w trakcie którego odprowadzał składki emerytalne — praca "na czarno" nie wlicza się do emerytury.
 

Wysokość "czternastki" może wzrosnąć? Ostateczna decyzja należy do rządu Minimalna emerytura powyżej 4 tysięcy złotych? Jest nowa propozycja

"Nie wiem jak bym przeżyła" mówi emerytka z lubuskiego

Dosłownie groszowa emerytura nie starczy zupełnie na nic, nawet na jedną bułkę na śniadanie, za którą obecnie trzeba zapłacić około 30 groszy. Jeśli 65-latek nie odkładał sobie pieniędzy na przyszłość, z pewnością znalazł się teraz w wyjątkowo trudnej sytuacji i musi szukać innych źródeł finansowania. Podobnych przypadków jest jednak więcej, bo mikroemerytury nie są obecnie niczym zaskakującym. Niektórzy seniorzy nie wyobrażają sobie jednak takiej sytuacji.

Nie wiem, co bym zrobiła, gdybym dostała kilka groszy emerytury, nie wiem jak bym przeżyła. Na pewno prosiłabym dzieci o pomoc, ale to tragedia. Miesięcznie wydaję na leki około 600 zł, a koleżanki dają jeszcze więcej. I prąd, woda, gaz, a jeszcze coś zjeść. Tragedia - przyznaje emerytka z lubuskiego.

Emeryci i renciści mogą się jednak ubiegać o dodatkowe wsparcie pieniężne w ramach różnego rodzaju dodatków z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Wysokość świadczenia wzrośnie także w przypadku podjęcia dalszej pracy zarobkowej już po przekroczeniu wieku uprawniającego do pobierania emerytury.
 

Z czego wynika wysokość przyznawanej emerytury?

Wysokość emerytury wyliczona przez ZUS wynika z kilku czynników:

  • kapitału początkowego,
  • kwoty zwaloryzowanych składek na koncie emerytalnym,
  • średniej, prognozowanej długości trwania życia,
  • liczby przepracowanych lat.

O świadczenie emerytalne można się ubiegać po uzyskaniu odpowiedniego wieku, tj. 60 lat w przypadku kobiet i 65 lat w przypadku mężczyzn. 

Pieniądze złotówki setki
Fot. Canva/Industrial Photograph