Silver.Lelum.pl > Z życia wzięte > To prawie pewne. Nie będzie drugiej waloryzacji rent i emerytur w 2024
Magdalena Pawłowska
Magdalena Pawłowska 29.06.2024 12:24

To prawie pewne. Nie będzie drugiej waloryzacji rent i emerytur w 2024

Kobieta liczy pieniądze
fot. Canva/pixelshot

Wszystko wskazuje na to, że w tym roku emeryci i renciści nie będą mogli liczyć na kolejną podwyżkę świadczenia. Jak przyznał wiceszef resortu rodziny: najprawdopodobniej nie będzie potrzeby przeprowadzenia kolejnej waloryzacji, która zapewniłaby seniorom wzrost otrzymywanego świadczenia. Mimo tego prace nad projektem trwają.
 

Rząd pracuje nad ustawą dotyczącą drugiej waloryzacji

W rządzie trwają prace nad projektem dotyczącym przeprowadzenia drugiej waloryzacji rent i emerytur. Gdyby do niej doszło, seniorzy mogliby liczyć na dodatkowe pieniądze, które byłyby wypłacane razem ze świadczeniem. 

W tym roku miała już miejsce jedna, swoją drogą rekordowa waloryzacja kapitału emerytalnego, która wyniosła 14,9%, a to wzrost nawet o kilkaset złotych miesięcznie. Niestety, wszystko wskazuje na to, że to już ostatnia podwyżka, na którą mogli w tym roku liczyć seniorzy.
 

Renta wdowia: dla kogo i od kiedy? Chodzi nawet o 9815,52 zł z ZUS Zasiłek chorobowy będzie wyższy. Ważne zmiany w L4

Co z drugą waloryzacją emerytur w 2024 roku? Sebastian Gajewski wyjaśnia

Sebastian Gajewski, wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej przekazał, że w tym roku najprawdopodobniej nie dojdzie do drugiej waloryzacji rent i emerytur. Wszystko dlatego, że waloryzacja może być przeprowadzona dopiero w momencie, gdy inflacja przekroczy 5%. Wygląda jednak na to, że w drugim półroczu do takiej sytuacji nie dojdzie.

Według wszelkich danych, które są w tej chwili dostępne, inflacja za pierwsze półrocze nie przekroczy 5 proc., w związku z czym, bez względu na to, czy do września uchwalimy ustawę w tej sprawie, czy nie, nie będzie potrzeby stosowania tego mechanizmu w tym roku. Przygotowujemy projekt ustawy o drugiej waloryzacji, która będzie przeprowadzana, jeśli inflacja w pierwszym półroczu przebije wspomniane 5 proc. To ma być mechanizm systemowy, obecny na stałe w prawie ubezpieczeń społecznych — powiedział Sebastian Gajewski w rozmowie z money.pl.

W podobnym tonie wypowiada się minister rodziny Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, która zaznacza, że jeśli wzrost inflacji zostanie powstrzymany, wówczas drugiej waloryzacji nie będzie. Faktem jednak jest, że prace nad uchwałą wciąż trwają, a to oznacza, że rząd chce się zabezpieczyć na wypadek, gdyby jednak inflacja podskoczyła ponad wspomniane 5%. 
 

Czy seniorzy odczują w portfelach brak kolejnych podwyżek?

Nieprzeprowadzenie waloryzacji oznacza, że świadczenie emerytalne nie wzrośnie i zostanie utrzymane na dotychczasowym poziomie. Przypomnijmy: w tym momencie minimalna emerytura wynosi 1780,96 zł brutto. 

Brak podwyżek nie oznacza jednak, że seniorzy "zbiednieją". Waloryzacja jest bowiem przeprowadzana po to, by dostosować wysokość świadczeń do rosnących cen produktów i usług. W przypadku, gdy takich wzrostów cen nie ma, nie ma również potrzeby podnoszenia świadczeń.

Koszyk zakupy
fot. Canva/ Nodar Chernishev