Silver.Lelum.pl Aktywność Silversa "Gwiezdna galaretka" pojawia się w polskich lasach. Ma dziwaczny wygląd
Fot. James Lindsey / Wikimedia Commons

"Gwiezdna galaretka" pojawia się w polskich lasach. Ma dziwaczny wygląd

10 października 2024
Autor tekstu: Łukasz Jadaś

Kiedyś wierzono, że to pozostałości po deszczach meteorytów. To dlatego, że w Polsce zwykle pojawiają się jesienią, po okresie intensywnego roju Perseidów na nocnym niebie. To nietypowe znalezisko o dziwnym wyglądzie nadal zaskakuje wielu grzybiarzy.

Galaretowate znalezisko w lesie. Kiedyś wierzono, że to cząstki gwiazd

Tę charakterystyczną "galaretę" można najczęściej spotkać na drzewach liściastych. Jest gładka, półprzezroczysta, i rzeczywiście wygląda jak coś "nie z tej ziemi".

Kiedyś nazywano to "szlamem gwiezdnym" i uznawano za pozostałości po "spadających gwiazdach". Dziś wiadomo już, że pochodzenie "gwiezdnej galarety" jest zupełnie inne. I choć wygląda ciekawie oraz nietypowo, to nie ma w tym nic nadnaturalnego.

Nietypowe znalezisko z lasów to śluzaczek przeźroczysty , zwany też kisielnicą.

Nigdy nie rób tego z gąbką kuchenną. Stanie się siedliskiem bakterii
Grała Jagodę w "Czterdziestolatku". Tak dziś wygląda Mirella Kurkowska

Grzyb jak "kosmiczna galareta". Można go spotkać w polskich lasach

Śluzaczek przezroczysty to grzyb , który pojawia się jesienią po okresach deszczowej pogody. To gatunek narażony na wyginięcie, który zapewne w najbliższej przyszłości zostanie uznany za wymierający.

Co ciekawe, grzyb ten mylony bywa z innym nietypowym znaleziskiem w lasach. Spacerowicze i grzybiarze mogą natknąć się na inną galaretowatą substancję , której pochodzenie jest jednak zupełnie inne.

Jeżeli nie śluzaczek, to co? Inne znalezisko w lesie wygląda podobnie

Jeżeli podczas spaceru w lesie natkniemy się na znalezisko przypominające śluzaczka, ale nie rosnące na drzewie, może to oznaczać, że trafiliśmy na nietypową pozostałość po zwierzętach.

W 2015 roku duńska badaczka Marie Roland opisała, że jest to żabi lub ropuszy skrzek, który został wydalony przez drapieżniki, np. ptaki, po upolowaniu i zjedzeniu płazów. Niezłożony jeszcze skrzek napęczniał w żołądkach drapieżników, które go zwróciły. Skrzek normalnie pęcznieje w kontakcie z wodą, chroniąc złożone przez płazy jaja - opisywał niegdyś Karkonoski Park Narodowy w odpowiedzi na pytanie o galaretowate znalezisko w lasach.

Co ciekawe, tego rodzaju “gwiezdne galaretki” obserwowano już w XV wieku. Dziś wiadomo jednak, że nie trzeba tłumaczyć ich pochodzenia odwołując się do “kosmicznych” pomysłów.

Do Pepco ruszą tłumy. Ceny poszły w dół, akcja do wyczerpania zapasów
Włóż pełną miseczkę i włącz program. Zmywarka będzie pachnieć jak nowa
Obserwuj nas w
autor
Łukasz Jadaś

Redaktor portalu Silver.Lelum.pl. Zajmuje się tematyką społeczną, kulturalną i rozrywkową w kontekście pokolenia silversów. Napisz do mnie na adres lukasz.jadas@iberion.pl.
 

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@lelum.pl
zdrowie i żywienie pielęgnacja i uroda aktywność Silversa Gwiazdy z życia wzięte quizy