Silver.Lelum.pl Zdrowie i żywienie Jak rozpoznać początki demencji? Nie bagatelizuj tych objawów
Fot. Canva/Quality Stock Arts

Jak rozpoznać początki demencji? Nie bagatelizuj tych objawów

11 marca 2024
Autor tekstu: Kamil Świętek

Demencja to straszna choroba, która dotyka seniorów w różnym wieku. Jak każda dolegliwość, może być jednak odpowiednio leczona, co spowolni tempo rozwoju choroby. Chociaż jej całkowite wyleczenie jest niemalże niemożliwe, farmakoterapia pozwala dłużej zachować sprawność intelektualną. Jeśli zauważyliście u siebie lub u swoich bliskich opisane w tym artykule symptomy, niezwłocznie reagujcie.

Czym jest demencja?

Demencja to postępujące zaburzenie na tle neurologicznym, powodujące stopniowe upośledzenie funkcji mózgu. Niezwykle ważne jest natychmiastowe rozpoczęcie leczenia. Środki farmakologiczne, spowalniając postęp choroby, gwarantują mniejsze ryzyko trwałego uszkodzenia mózgu, co jest wynikiem choroby.

Demencja często bywa diagnozowana przez pacjentów oraz ich najbliższych. Istnieją nikłe szanse, że lekarz podczas kilkunastominutowej wizyty zauważy demencję w początkowych stadiach. Dlatego też nie obawiajcie się zwrócić do lekarza o pomoc, jeśli macie podejrzenia, że cierpicie na demencję.

Demencja 2.png
Fot. Canva/Proxima Studio
Jak stres wpływa na organizm? Po 50-tce to szczególnie ważne
Pisał piosenki dla Rodowicz i Niemena. Fani są zdumieni wyglądem jego nagrobka

Te objawy wskazują na początki demencji

Pierwszym niepodważalnym objawem, wskazującym na rozwój demencji jest utrata pamięci (głównie krótkotrwałej). Jeśli coraz częściej zauważacie, że nie jesteście w stanie zapamiętać nazwisk , terminów, czy numerów telefonów, możliwe, że rozwija się u was wspomniana choroba.

Kolejny symptom demencji to zapominanie jak wykonać codzienne zadania. Przykładowo, jeśli zwykle byliście mistrzami domowych wypieków, a teraz zapominacie przepisu na biszkopt, pozostawiacie włączony piekarnik i otwartą lodówkę, coś może być na rzeczy.

Równie istotne są wszelkie zmiany na tle językowym. Jeśli zapominacie słów, zacinacie się podczas wypowiadania zdań i coraz częściej napotykacie bariery komunikacyjne, możliwe, że rozwija się u was demencja.

ZOBACZ TAKŻE: Dobra pamięć po 60-tce. Naukowcy wskazali obowiązkowy składnik diety

Nie zganiaj tego na „kiepski dzień”

Gdy nagle mamy trudności z koncentracją, czujemy się zdezorientowani w znajomym otoczeniu, czy mam problemy w codziennych rachunkach (np. oszacowania kwoty zakupów w sklepie), faktycznie możemy mieć gorszy dzień. Gdy jednak symptomy te występują stosunkowo często, nie bagatelizujcie tego.

Demencja może objawiać się także w dosyć nietypowy sposób. Przykładowo, gdy doskwierają wam wahania nastroju, nie muszą one wynikać z wahań hormonów w organizmie. To samo tyczy się apatii, ciągłego uczucia zmęczenia i znużenia, które również mogą wiązać się z postępującą demencją.

Nie lekceważcie także problemów ze wzrokiem . Jeśli ten nagle się pogorszył, niezwłocznie reagujcie. Powiedzmy więcej, reagujcie na każde powtarzające się, często nawet irracjonalne (jak wkładanie torebek po herbacie do lodówki zamiast do kosza) odstępstwa od normy. Dzięki temu uratujecie swoje zdrowie lub zdrowie waszych najbliższych.

Demencja 3.png
Fot. Canva/Willowpix, Getty Images Signature
Osoby po 60-tce przepłacają. Wystarczy zrobić jedno, żeby dostać niższe ceny
Będzie "babciowe". 1,5 tys. zł za opiekę nad wnukiem, ale jest warunek
Obserwuj nas w
autor
Kamil Świętek
Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@lelum.pl
zdrowie i żywienie pielęgnacja i uroda aktywność Silversa Gwiazdy z życia wzięte quizy