Silver.Lelum.pl > Z życia wzięte > Osoby po 60-tce przepłacają. Wystarczy zrobić jedno, żeby dostać niższe ceny
Łukasz Jadaś
Łukasz Jadaś 10.03.2024 10:11

Osoby po 60-tce przepłacają. Wystarczy zrobić jedno, żeby dostać niższe ceny

Kobieta na zakupach
Fot. Canva/Africa Images

Ceny w sklepach coraz bardziej dają nam w kość. Wielu osobom renta czy emerytura ledwo starcza na rachunki i zaspokojenie podstawowych potrzeb, nie wspominając o drobnych przyjemnościach. Coraz więcej trzeba zapłacić też za sanatorium. Warto wiedzieć, że po 60. roku życia można za to wszystko płacić mniej. To łatwe.

Tak mogą oszczędzić osoby po 60.

Ceny nieustannie rosną. Choć tempo wzrostu inflacji słabnie, to nadal zwykła wyprawa po zakupy sprawia, że włosy jeżą się na głowie. Pieczywo, masło, mleko, kawy czy herbaty są drogie, a przecież czasami trzeba też płacić za dodatkowe badania lekarskie.

Wiele osób po 60-tce zapomina, że można ułatwić sobie życie. Wystarczy jedna prosta formalność, którą możemy załatwić sami, lub mogą nam w tym pomóc bliscy. To zajmie dosłownie kilka minut, a sprawi, że w portfelu na koniec miesiąca zostanie nam nieco więcej pieniędzy.

Projekt bez nazwy (39).jpg
Fot. Canva/FredFroese


 

Dożyła ponad 100 lat dzięki temu nawykowi. W jej regionie to norma Zjadł obiad u Ojca Rydzyka. Gdy zobaczył rachunek, zaniemówił

Co to jest Karta Seniora?

Każda osoba, która skończyła 60 lat, może bezpłatnie wyrobić własną Ogólnopolską Kartę Seniora. Wystarczy dołączyć do Programu Ogólnopolskiej Karty Seniora, wypełniając formularz zgłoszeniowy.

Karta Seniora upoważnia do zniżek w wielu punktach w całej Polsce, m.in. w kinach, teatrach, kawiarniach, sanatoriach, salonach fryzjerskich, a nawet w wielu sklepach spożywczych. Istnieje kilka tysięcy punktów, w których można zaoszczędzić. 

Ile kosztuje Karta Seniora?

Karta na terenie Gmin Przyjaznym Seniorom jest bezpłatna. Jej wydanie dofinansują gminy, które zgłosiły się do programu. Wystarczy udać się do urzędu gminy lub miasta i wypełnić prosty wniosek. Aby zostać posiadaczem Ogólnopolskiej Karty Seniora, trzeba udać się do urzędu gminy lub miasta. Tam, należy pobrać wnioski o wydanie karty.

Projekt bez nazwy (40).jpg
Fot. Canva/Campus Production

Jeżeli mieszkamy poza terenem takiej gminy, wyrobienie karty kosztuje 35 zł na rok. Jeżeli chcemy wyrobić kartę na dwa lata, zapłacimy łącznie mniej, bo 50 zł. Listę sklepów i usług, w których dzięki Karcie Seniora zapłacimy mniej, można znaleźć na lokalnych stronach internetowych gmin i Miejskich Ośrodków Pomocy Społecznej.