Silver.Lelum.pl > Zdrowie i żywienie > Jak wybrać dobry krem z filtrem? Na to zwróć uwagę w drogerii
Sara Karmańska
Sara Karmańska 11.05.2024 16:00

Jak wybrać dobry krem z filtrem? Na to zwróć uwagę w drogerii

kobieta w okularach przeciwsłonecznych
Fot. Canva/Екатерина Шумских, Pexels

Kremy z filtrem powinny nam towarzyszyć nie tylko na wczasach, ale także na co dzień. Brak odpowiedniej ochrony przed promieniowaniem UV może przyczyniać się nie tylko do powstawania nieestetycznych plam i przebarwień, ale – co gorsza – prowadzić do podrażnień, poparzeń, a w najgorszych wypadkach do nowotworów skóry. Jak dobrać odpowiedni krem z filtrem? 

Na co zwrócić uwagę podczas kupowania kremu z filtrem?

Wiele osób rezygnuje ze stosowania kremu chroniącego przed promieniowaniem UV z powodu ich konsystencji, bielenia czy pojawiania się zaskórników. Jeszcze inni po prostu nie potrafią wybrać odpowiedniego kosmetyku do pielęgnacji. Mnogość takich produktów rzeczywiście może doprowadzić do bólu głowy, dlatego warto wiedzieć, na co należy zwrócić uwagę podczas zakupów.

Filtry przeciwsłoneczne dzielą się na trzy kategorie:

  • chemiczne, pochłaniające światło UV, by zapobiec uszkodzeniom skóry,
  • fizyczne, odbijające światło,
  • mieszane, będące połączeniem dwóch powyższych, a także uznawane za najbardziej efektywne. 
Nie rezygnuj z uśmiechu! Sposoby na pozbycie się króliczej zmarszczki Prosty sposób na odciski znany z PRL. Działa szybko jak błyskawica

Najważniejsze aspekty filtrów przeciwsłonecznych

Najważniejszą cechą ochrony przeciwsłonecznej są wskaźniki ochrony UV. Należy zwrócić uwagę, by kosmetyk chronił zarówno przed falami UVA, jak i UVB. Pierwsze z nich stanowi zdecydowaną większość promieniowania, które dociera do powierzchni Ziemi, bo aż 95%. 

Ściśle powiązany z tym jest także wskaźnik SPF, który określa, ile razy mniej promieniowania dotrze do skóry po nałożeniu produktu. SPF w przedziale 6-10 to niska ochrona, 15-25 – średnia, a 30-50  – wysoka. Warto mieć na uwadze, że krem o wysokiej ochronie, czyli SPF 30, powinien być stosowany przez cały rok. W czasie największego nasłonecznienia, czyli między czerwcem a wrześniem, a także podczas wyjazdów wakacyjnych powinno się z kolei stosować najwyższą możliwą ochronę. 

ZOBACZ TEŻ: Zamiast bić pianę, połóż na twarz. Maseczka z PRL zastąpi wizytę u kosmetyczki

Rodzaj skóry także ma znaczenie przy wyborze kremu z filtrem

Podczas wyboru filtra przeciwsłonecznego trzeba także wziąć pod uwagę rodzaj swojej skóry. Dla bardziej tłustych, łojotokowych i trądzikowych lepiej sprawdzą się produkty lekkie, z kolei skóra sucha, odwodniona i dojrzała może z powodzeniem sięgnąć po krem, który przy okazji ochrony przed promieniowaniem UV będzie także nawilżał, odżywiał, a nawet działał przeciwzmarszczkowo. Z kolei osoby o skórze wrażliwej, atopowej i naczyniowej powinny sięgnąć po kosmetyki delikatne, najlepiej bazujące na filtrach fizycznych

Nie bez znaczenia pozostaje także konsystencja i kolor produktu, które podlegają indywidualnej ocenie. Warto jednak pamiętać o tym, że filtry chemiczne destabilizują się po około 2-3 godzinach i po tym okresie należałoby nałożyć produkt ponownie. O ile nałożenie makijażu na krem SPF nie powinno stanowić problemu, tak jego reaplikacja może zniszczyć wcześniejsze starania. Na rynku dostępne są jednak produkty, które można aplikować na makijaż, a następnie replikować je w ciągu dnia, bez konieczności zmywania makijażu i jego ponownego nakładania.

kobieta nakładająca krem na twarz, fot. Canva Prostock-Studio, Getty Images.jpg
Fot. Canva/Prostock-Studio, Getty Images
kobieta nakładająca krem na twarz, Fot. Canva Rido.jpg
Fot. Canva/Rido