Silver.Lelum.pl > Zdrowie i żywienie > Kolor płomienia w kuchence ma znaczenie. Może oznaczać poważny problem
Łukasz Jadaś
Łukasz Jadaś 03.11.2024 14:00

Kolor płomienia w kuchence ma znaczenie. Może oznaczać poważny problem

Kuchenka gazowa
Fot. Marek BAZAK/East News

Często w naszych kuchenkach gazowych zmienia się barwa płonącego gazu. Warto zwrócić na to uwagę, bo wszelkie odstępstwa od normy mogą świadczyć o problemie z przepływem gazu, lub nawet o konieczności wezwania serwisantów.

O czym świadczy kolor płomienia w kuchence?

Niebieski, pomarańczowy, a czasem czerwony - możemy zauważyć, że czasami kolor płonącego gazu w naszych kuchenkach ulega zmianie. Jedni wiążą to z jakością przesyłanego gazu, inni twierdzą, że to wina wadliwych instalacji.

Kolor płomienia rzeczywiście jest istotny i świadczy o możliwych problemach z przesyłaniem gazu. Wbrew obiegowym opiniom, zmiana barwy nie jest zazwyczaj wiązana z problemami po stronie dostawców.

Beata Klimek
Nowa teoria o zaginięciu Beaty Klimek. "To coś zupełnie nienaturalnego"
Emeryt liczy pieniądze
To najniższa emerytura w Polsce. W taki przelew z ZUS-u trudno uwierzyć

Taki kolor powinien mieć płomień gazu. Sprawdź kuchenkę

Płomień prawidłowo spalanego gazu ziemnego powinien mieć barwę jasnoniebieską

Taka barwa jest wzorowa i powinniśmy widzieć ją zawsze, gdy z kuchenką i ze spalaniem gazu nie ma żadnych problemów. Wiadomo jednak, że nie zawsze gaz ma taki kolor. O czym świadczą inne barwy płomienia?

Jeżeli płomień w naszej kuchence ma kolor żółty, pomarańczowy albo czerwony, warto przyjrzeć się kuchence. Takie barwy mogą sygnalizować istotny problem z kuchenką lub przepływem gazu. 

Chodzi o większe zużycie gazu, co prowadzi prosto do wysokich rachunków.

O czym świadczy inny kolor płomienia w kuchence?

O kolorach płonącego gazu krąży wiele mitów i fałszywych informacji. Warto zdementować najpopularniejszą z nich. Barwa płomienia nie ma nic wspólnego z jakością gazu, który otrzymujemy.

Kolory inne niż jasnoniebieskie mogą natomiast świadczyć o niepełnym procesie spalania. Przyczyną mogą być niewielkie opiłki lub zabrudzone palniki. W takim przypadku warto wyczyścić poszczególne elementy kuchenki gazowej.

"Pierwszą pomocą" w tej sytuacji jest zwykłe posprzątanie i przeczyszczenie palników. Jeżeli nie przyniesie to rezultatu, sprawę lepiej zostawić specjalistom. Osoby z odpowiednimi uprawnieniami powinny w takim przypadku sprawdzić naszą instalację.