Znamy go jako “mini kiwi”, ale jego naukowa nazwa to aktinidia ostrolistna. W jego przypadku sprawdza się powiedzenie, że małe jest wielkie, bo ten niewielki owoc kryje sobie prawdziwą skarbnicę witamin i składników mineralnych. Sprawdzamy, jakie zalety dla zdrowia ma mini kiwi.
Dla zdrowia i dobrego samopoczucia ważne jest nie tylko to, co jemy, ale także to, jak często spożywamy posiłki. Zbyt częste, zbyt rzadkie lub nieregularne posiłki potrafią zaburzyć funkcjonowanie organizmu i przyczynić się nie tylko do nadwagi, ale też do innych chorób. Najnowsze ustalenia dietetyków wskazują optymalną liczbę posiłków.
Główny Inspektor Sanitarny ostrzega o niebezpiecznym produkcie kuchennym, który dostępny był w sklepach TEDi. Należy się go pozbyć lub zwrócić do sklepu. Sieć sklepów TEDi już zareagowała na ustalenia GIS.
Sery żółte jako składnik diety są zdrowe, ale nie wszystkie mają równie dobry skład i wartości odżywcze. Mogą być źródłem wielu wartościowych składników, witamin i minerałów, dlatego warto wybierać świadomie i sięgać po takie gatunki i marki, które gwarantują wysoką jakość. Eksperci sprawdzili, który ser żółty dostępny w Lidlu można uznać za najzdrowszy.
Wielki sukces zwyciężczyni polskiego “MasterChefa”. Laureatka drugiej edycji kulinarnego show TVN otrzymała wielkie międzynarodowe wyróżnienie. Polka trafiła do grona najlepszych szefowych i szefów kuchni na świecie.
Wiele osób uwielbia kwaśną i wyrazistą zupę szczawiową. Często podaje się ją z jajkiem i jest ku temu ważny powód. Nie chodzi nawet o smak, a o wpływ szczawiu na organizm. Jeżeli jemy zupę szczawiową bez jajka, może to negatywnie odbić się na zdrowiu.
Często w naszych kuchenkach gazowych zmienia się barwa płonącego gazu. Warto zwrócić na to uwagę, bo wszelkie odstępstwa od normy mogą świadczyć o problemie z przepływem gazu, lub nawet o konieczności wezwania serwisantów.
Gąbka do mycia naczyń to niezastąpiony pomocnik w kuchni, ale ma też kilka innych praktycznych zastosowań. Jedno z nich pomoże pozbyć się nieprzyjemnego problemu związanego z lodówkami. Wystarczy położyć odpowiednio przygotowaną gąbkę na półce. Zdradzamy, jak to zrobić.
Ta domowa sztuczka sprawi, że podczas gotowania skorupka jajek nabierze lepszej elastyczności. Dzięki temu nie pęknie, a jajko będzie łatwiej obrać. Nie zmarnujemy ani kawałka i będą gotowe do podania nawet na eleganckie śniadanie. Wystarczy dodać do wody z jajkami jeden składnik, który znajdzie się w każdym domu.
Udając się na urlop lub jakikolwiek inny wyjazd warto zabezpieczyć swoją żywność, aby uniknąć jej zepsucia. Pamiętajmy, że rozmrożonego jedzenia nie można ponownie mrozić, a może tak wydarzyć się automatycznie, kiedy podczas naszej nieobecności w domu dojdzie do przerwy w dostawie prądu. Jak sprawdzić, czy zawartość zamrażalnika nadaje się do spożycia?
Kupując jajka zawsze sprawdzamy datę ważności i upewniamy się, czy skorupki są nienaruszone. Potem trzeba koniecznie zadbać o prawidłowe przechowywanie ich w domu. To ważne, bo nieświeże jajka mogą wywołać nie lada problemy ze zdrowiem. Zadbajmy więc o to, by nadawały się do spożycia jak najdłużej.
Sezon grzybowy trwa w najlepsze. Z tych leśnych skarbów można przyrządzić nie tylko porządny obiad, ale też pyszne dodatki do dań głównych i przekąsek. Jeden "grzybowy" przepis staje się dziś szczególnie popularny w domowych kuchniach. Spróbuj! Ten prosty dodatek jest godny tytułu Master Chefa.
Często można usłyszeć opinię, że grzyby nie mają w sobie wartości odżywczych, i że zjada się je tylko dla smaku. Nic bardziej mylnego. Ten pogląd można już włożyć między bajki. Okazuje się, że w grzybach znajdziemy składniki mineralne, które są korzystne dla zdrowia. Nic, tylko zbierać i jeść!
W październiku w polskich lasach można natknąć na siedzunia sosnowego. To tzw. “leśny kalafior”, którego trudno przegapić, bo ma bardzo charakterystyczny wygląd. Jest jadalny, a wiele osób uznaje go za przysmak. Ma delikatny smak, przypominający orzechy. Jest najlepszy, gdy przesmaży się go na maśle.
Jeżeli twoja lodówka "przeszła" aromatem jedzenia, koniecznie wypróbuj tę kuchenną sztuczkę. Raz-dwa pozbędziesz się przykrych zapachów i odświeżysz ją w łatwy sposób. Wystarczy jedna rzecz, która zwykle ląduje w koszu: korek.
To przyprawa, która ma wielu amatorów w Polsce i na świecie. Przyprawia się nią mięso, zupy, świetnie pasuje do makaronów i dań kuchni włoskiej. Ma też liczne właściwości lecznicze. Niestety, jak się okazuje, polscy konsumenci często dostają zafałszowany produkt. W saszetkach z popularną przyprawą można znaleźć zupełnie coś innego.
Wypalcowane i brudne sprzęty w kuchni to zmora wielu osób. Nic dziwnego, bowiem podczas gotowania nietrudno o pobrudzenie dłoni, którymi następnie dotykane są inne przedmioty. Jeśli twój toster, czajnik lub pokrywa od kuchenki, zamiast pięknie lśnić, wciąż wygląda nieestetycznie, ten sposób jest dla ciebie.
To jeden z najpopularniejszych olejów stosowanych w polskiej kuchni. Niestety, często używamy go niezgodnie z przeznaczeniem. Olej słonecznikowy doskonale sprawdzi się w sałatkach i daniach na zimno, ale smażenie na nim mięs czy ryb to zły pomysł.
Zazwyczaj, kiedy gotujemy, dodajemy do posiłków pietruszkę, koperek, szczypior, bazylię czy inne popularne i dostępne zieleniny. Nie wielu wie jednak, że jest dla nich alternatywa, która wpływa na zdrowie niezwykle korzystnie.
Liście laurowe powinny być w każdej kuchni, bo to niezbędny dodatek do niezliczonych potraw. Ta obowiązkowa przyprawa ma też jedno inne przydatne i zaskakujące zastosowanie. Pomaga pozbyć się uciążliwego problemu z lodówkami. Wystarczy włożyć jeden listek. Przekonaj się!
Beata Śniechowska, zwyciężczyni drugiej edycji "Mastera Chefa", podzieliła się swoim przepisem na najlepsze domowe kotlety mielone. Restauratorka dodaje do nich jeden nietypowy składnik. Wychodzą przepyszne i bardzo soczyste.
Przyzwyczailiśmy się już do segregowania śmieci i wydaje się to łatwym zadaniem, ale nadal wiele odpadków często trafia nie tam, gdzie trzeba. Jeden z najczęściej popełnianych błędów wiąże się ze starymi paragonami. Wielu Polaków wyrzuca je do pojemników na papier. Nic bardziej mylnego.
Jeżeli bardziej od naleśników cienkich lubisz te grubsze i puszyste, ten przepis będzie strzałem w dziesiątkę. Wystarczy jedna drobna podczas przyrządzania ciasta. To szybkie i lubiane przez wszystkich danie stanie się jeszcze bardziej apetyczne. Nic dziwnego, bo właśnie tak robiły je nasze babcie.
Chyba każdemu zdarzyło się kiedyś przypalić garnek, a czarna powłoka ze spalenizny nie chciała się zmyć, mimo usilnego pocierania gąbką. Jeśli w twojej kuchni znajdują się spalone naczynia, ten sposób jest dla ciebie. Dzięki niemu cala spalenizna zmyje się bez problemu.
Na zielono oznaczony jest zdrowy chleb razowy, a na pomarańczowo - również uznawana powszechnie za zdrową oliwa z oliwek. O co tutaj chodzi? Na opakowaniach rozmaitych produktów spożywczych można znaleźć oznaczenie składające się z pięciu liter. To tzw. ocena "Nutri-Score". Wbrew pozorom, nie mówi nam wprost o tym, czy dana żywność jest zdrowa, czy też niezdrowa.
Naleśniki: w rulonie, w trójkącie, a może bez zawijania? Każdy ma swój ulubiony sposób przygotowywania i jedzenia tej pysznej przekąski. Istnieje jeszcze jeden bardzo pomysłowy patent na podanie naleśników. Najlepiej sprawdzi się, gdy chcemy zjeść je z wieloma dodatkami.
To tylko kilka niedrogich składników, a powstaje z nich pyszne danie na obiad albo na kolację. Smak tej kultowej zapiekanki wiele osób doskonale pamięta jeszcze z PRL. Często była "ratunkowym" daniem, kiedy lodówka świeciła pustkami. Nie ujmuje to jednak jej pysznego smaku. Podajemy przepis.
Choć urlop spędzany nad polskim morzem najczęściej kojarzy się z goframi, lodami i smażoną rybą, okazuje się, że na stołach wypoczywających królują również inne potrawy. Turecki specjał podbił serca turystów. A jak wykonać go samodzielnie w domu? Wyjaśniamy.