Silver.Lelum.pl > Z życia wzięte > Kup za 5 zł i dodaj do prania. Ubrania będą jak po drogim płynie
Sara Karmańska
Sara Karmańska 22.05.2024 15:36

Kup za 5 zł i dodaj do prania. Ubrania będą jak po drogim płynie

kobieta z wnuczką robią pranie
Fot. Canva/Yuganov Konstantin

Obecnie w drogeriach i sklepach można znaleźć szeroką ofertę produktów do prania. Wiele osób woli jednak tradycyjne sposoby, które są tańsze, ograniczają wykorzystanie chemii, a bywają równie efektywne. 

Ocet jako zamiennik chemii?

Jednym z niedrogich środków czyszczących jest ocet, który z powodzeniem może zastąpić wiele droższych preparatów.

Dawniej ocet często był stosowany do czyszczenia ubrań z plam i zabrudzeń, ale również do wielu innych zadań podczas sprzątania mieszkania. Choć w sklepach można wybierać spośród szerokiej oferty detergentów, jak żele do prania, kapsułki czy tabletki, to wiele osób decyduje się na powrót do dawnych metod. 

Za taką decyzją stoi między innymi oszczędność pieniędzy oraz zwiększona świadomość ekologiczna.

kobieta z praniem
Fot. Canva/Rido

Dodanie octu do prania pozwala nie tylko na skorzystanie z jego działania czyszczącego, ale również z efektu zmiękczania tkanin i pozbywania się nieprzyjemnych zapachów. Aby skorzystać z jego właściwości, wystarczy dodać go do odpowiedniej komory w pralce lub bezpośrednio do bębna. Należy jednak pamiętać, że nie wolno mieszać octu z wybielaczem, ponieważ może to doprowadzić do powstania szkodliwych oparów.

Rachunki za prąd poszybują od lipca. Tak dostaniemy po kieszeni Naprawy domowych usterek za darmo. Kto może skorzystać z pomocy?

Ocet do usuwania plam? Radzi sobie świetnie

Ocet świetnie sprawdza się jako środek do usuwania trudnych plam, takich jak tłuszcz, ketchup czy kawa. Wystarczy jedynie nanieść ocet bezpośrednio na plamę i pozostawić go na kilka minut, a następnie przeprowadzić standardowe pranie. Za pomocą octu można usunąć między innymi:

  • krew – szybka reakcja to klucz do sukcesu. Wystarczy wylać na plamę ocet i pozostawić na około 10 minut, a następnie wyprać z dodatkiem proszku do prania. 
  • ślady potu, dezodorantu i perfum – w plamę należy wetrzeć ocet i pozostawić go na 10-15 minut, a następnie wyprać z dodatkiem proszku do prania. W przypadku bardziej uporczywych plam proces być może trzeba będzie kilkukrotnie powtórzyć. 
  • tusz z długopisu lub atrament – na plamę nakładamy ocet, a następnie pastę z octu i mąki kukurydzianej w proporcjach 2:3. Później wyprać w pralce. 
  • plamy po napojach lub farbie do włosów – ocet należy natychmiast nałożyć na plamę, a następnie wyprać w pralce, dodając do proszku około 2 szklanek octu. 

ZOBACZ TEŻ: Pozwolił synowi z rodziną mieszkać w jego domu. To niepojęte, co zrobiła synowa!

Inne zalety octu: jest ich bardzo wiele

Ocet chroni kolor czarnych ubrań – w tym celu wystarczy dodać do prania szklankę octu, aby zabezpieczyć tkaniny przed blaknięciem. Pozwala także na utrzymanie intensywności kolorów tkanin, odświeżanie koloru białych ubrań, a nawet przywracanie blasku szarym i zmatowiałym tkaninom

Ocet w praniu może również zapobiegać niepożądanym zjawiskom, takim jak mechacenie się ubrań czy ich elektryzowanie. Z kolei pranie ręczników z dodatkiem octu nie tylko sprawi, że będą pachnące i puszyste, ale również wolne od grzybów i bakterii.

Ocet może także przedłużać żywotność samej pralki. Jego stosowanie jest szczególnie wskazane na terenach z twardą wodą. Aby wyczyścić pralkę, wystarczy uruchomić pusty cykl z gorącą wodą, dodając do pralki dwie szklanki octu. 

wyciąganie prania z pralki
Fot Canva/pixelshot