Silver.Lelum.pl > Gwiazdy > Marcin Meller opowiedział o śmierci taty. Ma ważny apel do wszystkich
Łukasz Jadaś
Łukasz Jadaś 10.03.2024 16:57

Marcin Meller opowiedział o śmierci taty. Ma ważny apel do wszystkich

Marcin Meller
Fot. KAPiF

Na raka jelita grubego zapada rocznie w Polsce 18 tysięcy osób. Ta groźna choroba rozwija się nawet przez kilka lat i często nie daje żadnych objawów. We wczesnej diagnozie pomaga jednak kolonoskopia. O regularne badanie się zaapelował Marcin Meller. Na raka jelita grubego zmarł jego tata.

Kolonoskopia ratuje życie

Marcin Meller był gościem "Dzień Dobry TVN". Dziennikarz opowiedział o stracie swojego taty, który w 2008 roku zmarł na raka jelita grubego. Miał wtedy 66 lat.

- Badał się na różne rzeczy, ale nie zrobił kolonoskopii, w związku z czym, kiedy w wieku lat 62 wylądował w szpitalu z silnym bólem, było już, kolokwialnie mówiąc, po ptakach. Powiedziano mu, że ma cztery lata przed sobą życia, zmarł po 3,5 roku i nic już nie można było z tym zrobić. Gdyby w moim wieku się zbadał, może by żył - powiedział Marcin Meller.

Marcin Meller opowiedział, że pierwszą kolonoskopię zrobił w wieku 40 lat, czyli zaraz po śmierci taty. Dziś dziennikarz ma 56 lat i po trzecim badaniu wykryto u niego drobną zmianę, którą dzięki wczesnej reakcji udało się powstrzymać.

Projekt bez nazwy (55).jpg
Fot. KAPiF
Krystyna Feldman padła ofiarą napadu. To był początek jej problemów Artur Żmijewski przyłapany. Sekret zdradzili jego najbliżsi

Kiedy robić kolonoskopię?

Gościem “Dzień Dobry TVN” był również gastrolog, prof. dr hab. Maciej Gonciarz. Lekarz wyjaśnił, kiedy najlepiej zdecydować się na kolonoskopię. Najważniejsze czynniki to wiek i historia chorób w rodzinie.

Jeżeli w rodzinie nie było takich przypadków jak u pana Marcina, to kolonoskopię trzeba robić w 50. roku życia. Natomiast jeśli był przypadek u tzw. krewnego pierwszego rzędu, czyli mama, tata, brat, rodzeństwo, dzieci, to wtedy kolonoskopia w 40. roku życia - radzi prof. Gonciarz.

Czy kolonoskopia boli?

Kolonoskopia pozwala wykryć zmiany w jelitach i w razie potrzeby szybko podjąć leczenie. Wczesne wykrycie choroby znacznie zwiększa skuteczność leczenia. Badanie trwa od 15 do 40 minut. Podczas kolonoskopii lekarz pobiera wycinki do badań. Może też usunąć polipy.

Polacy często obawiają się tego badania. Mają nieprzyjemne skojarzenia i pytają, czy kolonoskopia boli. Trzeba wiedzieć, że podczas badania nie odczuwa się dyskomfortu, bo kolonoskopia odbywa się w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym, w zależności od wskazań medycznych