Najgorsze kody PIN do kart. Jeżeli masz jeden z nich, zmień czym prędzej
Im łatwiejszy jest kod PIN do naszej karty płatniczej, tym łatwiej przestępcom dostać się do naszych pieniędzy. Jakich kodów nie należy używać? Eksperci poddali analizie blisko 3,5 miliona kodów PIN z kart płatniczych, które ujawniono w rozmaitych wyciekach danych. Opublikowano listę kodów PIN uznanych za najgrosze.
Słaby kod PIN to otwarta furtka dla przestępców
Jak się okazuje, wiele osób nadal używa najprostszych kodów PIN do kart płatniczych. To np. następujące po sobie liczby albo data urodzenia lub jakiś jej wariant. Tymczasem łatwe PIN-y narażają nas i nasze pieniądze na wielkie ryzyko.
Jeżeli bowiem osoba o złych intencjach zyska dostęp do naszej karty płatniczej, to jest wysoce prawdopodobne, że spróbuje użyć jednego z najczęściej używanych PIN-ów i bez problemu wypłaci pieniądze z naszego konta .
Często przestępcy mają też ułatwioną sytuację, jeżeli nasz PIN do karty jest związany z naszymi danymi personalnymi. Jeżeli bowiem zdobyli już naszą kartę płatniczą, to jest prawdopodobne, że znają też naszą datę urodzenia (bo np. w naszym portfelu, który zdobyli, był dowód osobisty).
Najgorsze kody PIN. Te kombinacje używane są najczęściej
Analiza kodów PIN, które wyciekły do internetu, pozwoliła wyróżnić najczęściej używane, a zatem najgorsze PIN-y na świecie . Jeżeli do twoich kart przypisany jeden z nich, najlepiej zmienić go natychmiast.
- 1234
- 1111
- 0000
- 1212
- 7777
- 1004
- 2000
- 4444
- 2222
- 6969
Oprócz nich, należy unikać też innych powtórzonych czterokrotnie cyfr, sekwencji cyfr następujących po sobie , a także wszelkich kombinacji związanych z datą urodzenia (np. rok, miesiąc i dzień lub ich warianty). To właśnie po nie sięgną przestępcy .
Kod PIN: najlepiej zapamiętać i nie mówić nikomu
Kod PIN do swoich kart płatniczych trzeba po prostu zapamiętać i najlepiej nigdzie go nie zapisywać. Nie należy też nikomu go ujawniać. Żaden bank nigdy nie dzwoni do klientów i nie pyta o ten numer. Wszelkie telefony, w których rozmówca pyta nas o PIN, są próbą oszustwa .
Uważajmy też podczas zakupów w internecie. Żaden uczciwy sklep nie będzie prosił nas o podanie PIN-u , bo do potwierdzania transakcji służą kody CVV2 lub CVC2 umieszczone na odwrocie kart. Tak samo jak w przypadku telefonów "z banku" z prośbą o PIN, każda prośba o podanie tego numeru oznacza próbę wyłudzenia naszych pieniędzy.