Silver.Lelum.pl > Z życia wzięte > Dzwonią do ciebie nieznane numery? Pozbądź się ich w mgnieniu oka
Łukasz Jadaś
Łukasz Jadaś 11.04.2024 11:52

Dzwonią do ciebie nieznane numery? Pozbądź się ich w mgnieniu oka

Kobieta ze smartfonem
Fot. Canva/SydaProductions

Ciągle wydzwaniają do ciebie z zaproszeniami na pokazy garnków? Dostajesz natarczywe telefony od firm zajmujących się fotowoltaiką? Niechciane telefony i SMS-y to zmora dzisiejszych czasów. Tracimy przez to czas i nerwy, a nierzadko i pieniądze. Na szczęście jest sposób, by pozbyć się tego nękania. Wystarczy dosłownie kilka sekund.

Telefony z nieznanych numerów utrudniają życie

Smartfony Polaków zalewa fala połączeń z nieznanych numerów. Często po odebraniu telefonu nie usłyszymy nawet człowieka, a jedynie sztucznie wygenerowany głos z automatu. 

Pół biedy, jeżeli to "tylko" natrętny naciągacz, który próbuje sprzedać nam bezużyteczne produkty. Wtedy po prostu rozłączmy się, choćby przerywając mu w pół zdania. Gorzej, jeżeli padniemy ofiarą próby poważnego oszustwa.

Niechciane telefony z nieznanych numerów często wiążą się z próbami wyłudzenia pieniędzy. Szacunki mówią, że Polacy tracą rocznie nawet 142 mln zł z powodu cyberprzestępców, którzy działają także przez telefon. 

Najczęściej ofiarami padają osoby w dojrzałym wieku. Najpopularniejsze formy oszustwa to nadal metoda "na wnuczka" czy "na policjanta", a także fałszywa informacja o konieczności dopłaty do przesyłki kurierskiej.

Jak bronić się przed tymi uciążliwymi telefonami? Jest pewien sposób.

Projekt bez nazwy - 2024-04-10T105844.353.jpg
Fot. Canva/Pixelshot
W czasie burzy wyłącza TV z gniazdka. Jej wnuki mówią, że przesadza. Kto ma rację? Czym jest przeciążenie informacyjne? Problem dotyka nawet 60-latków

Jak zablokować niechciane telefony?

W najpopularniejszych w Polsce telefonach z systemem Android możliwe jest włączenie ostrzeżeń, że połączenie może być reklamą lub oszustwem. Można też całkowicie zablokować niechciane numery telefonów. Koniecznie należy sprawdzić, czy te funkcje są włączone w naszym smartfonie.

Możliwe jest włączenie powiadomienia, że nadchodzące połączenie z nieznanego numeru to spam i nie należy go odbierać. Jak to zrobić?

  1. W swoim telefonie otwórz aplikację Telefon.
  2. Kliknij "Więcej opcji", potem wejdź w "Ustawienia", a następnie w "Spam i Filtrowanie połączeń".
  3. Włącz opcję "Pokazuj identyfikatory połączeń i spamu".

W ten sposób przy następnym połączeniu z nieznanego numeru wyświetli się informacja, że telefon to próba sprzedaży lub oszustwa. Nie będziemy musieli nawet odbierać połączenia.

Projekt bez nazwy - 2024-04-10T105946.097.jpg
Fot. Canva/SydaProductions

A co jeżeli całkowicie chcemy zablokować takie połączenia i nie chcemy o nich wiedzieć? To też możliwe. W tym celu postępujemy podobnie.

  1. W swoim telefonie otwórz aplikację Telefon.
  2. Kliknij "Więcej opcji", potem wejdź w "Ustawienia", a następnie w "Spam i Filtrowanie połączeń".
  3. Włącz opcję "Filtruj połączenia określone jako spam".

Od tej pory nie zobaczymy już powiadomień o nieodebranych połączeniach.

A co jeśli nękają nas połączenia z innego numeru telefonu, których po prostu sobie nie życzmy? Ich zablokowanie też jest możliwe w łatwy sposób.

  1. Otwórz aplikację Telefon.
  2. Kliknij "Więcej" a potem wejdź w "Historię połączeń".
  3. Znajdź i kliknij numer, który chcesz zablokować.
  4. Kliknij "Zablokuj/zgłoś spam".

I po problemie. Wybrany numer nie będzie już mógł się z nami połączyć.

Nieznany numer? Stosuj zasadę ograniczonego zaufania

Dzięki blokowaniu nieznanych numerów znacznie zmniejszamy ryzyko, że telemarketerzy będą zawracać nam głowę podczas spokojnego dnia. Filtrowanie połączeń oznacza też, że oszuści będą mieli mniejsze szanse na wyłudzanie naszych pieniędzy.

Trzeba jednak pamiętać, że cyberprzestępcy znajdują rozmaite sposoby, by pokonać zabezpieczenia. Może się zdarzyć, że "przedrą się" przez filtry. Dlatego każde połączenie z nieznanego numeru trzeba traktować jako potencjalne zagrożenie i wyznawać zasadę ograniczonego zaufania.

Czy to jedyne sposoby na zabezpieczenie się przed niechcianymi telefonami? Oczywiście nie. Istnieje wiele aplikacji, które pomagają wyłapać numery telefonów używane przez nękające nas firmy lub oszustów. Zainstalowanie jednej z nich znacznie zwiększy skuteczność filtrów naszego smartfona.