Silver.Lelum.pl > Aktywność Silversa > Największe przeboje czasów PRL. Hity idealne na majówkę
Magdalena Pawłowska
Magdalena Pawłowska 20.04.2024 14:43

Największe przeboje czasów PRL. Hity idealne na majówkę

Kobieta ze słuchawkami
fot. Canva/KAMPUS

Czym byłaby majówka bez aktywnego wypoczynku na świeżym powietrzu? Jeśli planujesz grillowanie, relaks na plaży lub spotkanie ze znajomymi, warto umilić sobie ten czas dobrą muzyką. Z pomocą przychodzą hity z czasów PRL-u, które znał każdy, a które wciąż są nucone w wielu domach. Sprawdź TOP LISTĘ, jaką dla ciebie przygotowaliśmy. 
 

Najpopularniejsze zespoły w czasach PRL

PRL to okres trwający od 1944 do 1989 roku kiedy to w Polsce rządziła komunistyczna Polska Zjednoczona Partia Robotnicza. To wyjątkowo trudny i burzliwy czas: społeczeństwo nieustannie narażone było na kontrolę ze strony państwa i komunistyczną propagandę ingerującą w praktycznie każdą sferę życia. Kiepska była też sytuacja ekonomiczna i gospodarcza: w sklepach brakowało podstawowych produktów, a po te, które były dostępne, trzeba było stać w ogromnych kolejkach, żywność wydawana była na kartki z dokładnym ograniczeniem ilości produktów przypadających na rodzinę.

Nie było łatwo żyć, więc Polacy musieli się jakoś ratować... a najlepszym sposobem oderwania się od codzienności i zapomnienia o troskach była muzyka. Właśnie dlatego, czasy PRL-u to okres narodzin prawdziwych muzycznych gwiazd i największych przebojów nuconych jeszcze przez kolejne pokolenia. To właśnie wtedy królowały takie zespoły jak Skaldowie, Czerwone Gitary, Dwa Plus Jeden i Bajm. Wtedy wybiła się Maryla Rodowicz, Kazik Staszewski czy Franek Kimono. Kultowy był Perfect, Maanam i Lady Pank. Było w czym wybierać!
 

Janusz Panasewicz, Lady Pank
Janusz Panasewicz, Lady Pank / fot. KAPIF
Bieganie dla osób, które nie lubią biegać. Wypróbuj slow jogging Tyle czasu dziennie musisz spędzać na świeżym powietrzu

TOP 20 największych hitów z PRL-u idealnych na majówkę

Organizując majówkę, zafunduj sobie i swoim znajomym wyjątkową podróż do przeszłości. Puść te utwory w głośnikach i pozwól sobie odpłynąć we wspomnieniach. Te hity są idealne na słoneczną, wiosenną aurę. Wrzuć je na playlistę i zaczynaj zabawę!

 1. "Chodź, pomaluj mój świat" 2 plus 1
 2. "Co mi Panie dasz" Bajm
 3. "Tyle słońca w całym mieście" Anna Jantar
 4. "Sing-Sing" Maryla Rodowicz
 5. "Papierowy księżyc" Halina Frąckowiak
 6. "Kryzysowa narzeczona" Lady Pank
 7. "Daj mi tę noc" Bolter
 8. "Słodkiego, miłego życia" Kombi
 9. "Goniąc kormorany" Piotr Szczepanik
 10. "Boskie Buenos" Maanam
 11. "Malinowy Król" Urszula
 12. "King Bruce Lee karate mistrz" Franek Kimono
 13. "Wszystko, czego dziś chcę" Izabela Trojanowska
 14. "Chałupy welcome to" Zbigniew Wodecki
 15. "Pod papugami" Czesław Niemen
 16. "Do zakochania jeden krok" Andrzej Dąbrowski
 17. "Parostatek" Krzysztof Krawczyk
 18. "Byłaś serca biciem" Andrzej Zaucha
 19. "Historia jednej znajomości" Czerwone Gitary
Tańcząca para
fot. Canva/Jacob Lund


 

Dlaczego warto słuchać muzyki?

Naukowcy dowiedli, że słuchanie muzyki może mieć niezwykle pozytywny wpływ na zdrowie. Poprawa samopoczucia na dźwięk ulubionych melodii to zaledwie jeden z plusów. Jak się okazuje, słuchanie muzyki może wpływać na zwiększenie pewności siebie, a także może poprawiać koncentrację i ułatwiać zapamiętywanie.

Co więcej, muzyka ma zbawienny wpływ na ciało: odpręża, obniża tętno, przywraca odpowiedni poziom kortyzolu (hormonu stresu). Oczywiście wszystko zależy od gatunku, jaki wybierzesz, bo ciężkie heavy metalowe brzmienia raczej nie pomogą ukoić skołatanych nerwów, ale kultowe hity z czasów PRL z pewnością idealnie się sprawdzą.