Silver.Lelum.pl > Aktywność Silversa > Tyle czasu dziennie musisz spędzać na świeżym powietrzu
Magdalena Pawłowska
Magdalena Pawłowska 13.04.2024 16:28

Tyle czasu dziennie musisz spędzać na świeżym powietrzu

Seniorzy na spacerze
fot. Canva/Robert Kneschke

Przebywanie na dworze niesie ze sobą szereg korzyści dla całego organizmu. Świeże powietrze w zaskakujący sposób może wpłynąć nie tylko na ogólną formę i kondycję, ale także na samopoczucie. A wiosna to idealny czas, by wreszcie wyjść z domu! Sprawdź, ile czasu powinno się spędzać na dworze, by zadbać o zdrowie organizmu. 
 

Dlaczego należy wychodzić na dwór?

Rodzice maluchów doskonale wiedzą, że regularne spacery są niezwykle ważne dla budowania odporności dzieci i utrzymania ich organizmów w dobrej formie. Jednak nie tylko dzieci powinny spędzać czas na dworze - podobne zalecenia dotyczą również osób dorosłych, w tym seniorów, którym zdarza się zaniedbywać tę kwestię. A to błąd, bo przebywanie na świeżym powietrzu jest niezwykle ważne. 

Jak przyznają eksperci: aktywność na świeżym powietrzu, nawet zwykły spacer, wpływa pozytywnie na funkcjonowanie układu krążenia, pomaga zredukować tkankę tłuszczową, wzmacnia kości i siłę mięśni. Świeże powietrze świetnie działa też na układ nerwowy, poprawiając samopoczucie i zmniejszając ryzyko depresji. Wszystko między innymi dzięki zbawiennemu wpływowi... tlenu! Dotleniony organizm pracuje lepiej i wydajniej, a co za tym idzie: czujemy się zdrowsi i bardziej szczęśliwi. 
 

Czytaj też: Zapotrzebowanie na wodę dorosłego człowieka. Ile litrów wody dziennie należy wypijać?

Wygoda to nie wszystko. Jak wybrać najlepsze buty do biegania? Eksperci są zgodni. Tyle litrów wody musisz wypić w ciągu dnia

Tyle czasu powinniśmy spędzać na dworze każdego dnia

Specjaliści zalecają, aby dla utrzymania dobrej formy i zdrowia ćwiczyć przynajmniej 30 minut dziennie. Nie jest to jednak zalecenie dotyczące wyłącznie ćwiczeń na powietrzu, bo aktywność fizyczną możemy uprawiać wszędzie, a proste ćwiczenia można wykonać nawet w zaciszu własnego domu. Jednak, jeśli chcemy w maksymalnym stopniu zadbać o zdrowy organizm, to obok aktywności i zrównoważonej diety powinniśmy również postawić na świeże powietrze.

Określając ile czasu dziennie należy spędzać na dworze, pod uwagę bierze się nie tylko aktywność fizyczną, ale również spokojny spacer czy nawet odpoczynek na leżaku bądź kocu. Badacze wykazali, że około dwugodzinny kontakt z naturą dziennie przyczynia się do poprawy naszego zdrowia fizycznego i psychicznego oraz samopoczucia. Dotyczy to spędzania czasu w parkach miejskich, lasach, parkach krajobrazowych czy też na plażach. Dwie godziny dziennie to absolutne minimum!

Seniorzy ćwiczą na dworze
fot. Canva/Robert Kneschke


 

Aktywności na świeżym powietrzu. Można to robić w każdym wieku!

Jeśli zastanawiasz się, co można robić na dworze przez dwie godziny, już spieszymy z podpowiedzią. Zwłaszcza, że dwie godziny to wcale nie tak dużo i przy dobrej zabawie mogą zlecieć w mgnieniu oka!

  1. Spacer
  2. Nordic walking
  3. Ćwiczenia na siłowni plenerowej
  4. Rower
  5. Gry towarzyskie i zespołowe, np. tenis, szachy w wyznaczonych miejscach
  6. Trening dopasowany do potrzeb (weź matę i ćwicz na trawie)
  7. Pływanie w jeziorze (w przypadku sprzyjającej pogody)
  8. Joga

Tak naprawdę na dworze można robić wszystko to, co robi się w domu. Jedynym ograniczeniem dobrej zabawy jest jedynie... nasza wyobraźnia!