Silver.Lelum.pl > Aktywność Silversa > Bieganie dla osób, które nie lubią biegać. Wypróbuj slow jogging
Sara Karmańska
Sara Karmańska 16.04.2024 08:00

Bieganie dla osób, które nie lubią biegać. Wypróbuj slow jogging

para uprawiająca jogging
Fot. Canva/RgStudio, Getty Images Signature

W poszukiwaniu przyjemnych form ruchu na świeżym powietrzu nie trzeba ograniczać się do spacerów. Wywodzący się z Japonii slow jogging to sport, który zyskuje popularność na całym świecie. Czy jest ten “powolny jogging” i jakie korzyści dla zdrowia daje?

Czym jest slow jogging?

Bieganie jest często “sportem pierwszego wyboru” wśród osób w dojrzałym wieku. Nic dziwnego, bo łączy ruch z aktywnością na świeżym powietrzu, a dodatkowo nie wymaga dużych nakładów finansowych. Dzięki temu biegać może właściwie każdy.

Osoby, które szukają aktywności nieco bardziej angażującej fizycznie od spaceru, ale tempo biegu ich zniechęca, mogą zdecydować się na slow jogging. Uprawianie tego sportu zapewnia potrzebną ciału dawkę ruchu i pozwala spalić nawet dwa razy tyle kalorii co spacer.

ZOBACZ TEŻ:  Zaczynasz przygodę z nordic walking? Te błędy robią prawie wszyscy

50-tka to dobry wiek na debiut z jogą. Jak zacząć? Siłownia po 50-tce. Jak skutecznie zbudować masę mięśniową?

Slow jogging: jak zacząć?

Slow jogging jest po prostu techniką biegu. Charakteryzuje się wolnym tempem, które nie forsuje naszych mięśni i ciała tak, jak zwykły bieg.

Aby rozpocząć przygodę ze slow joggingiem, nie trzeba posiadać drogiego sprzętu. Wystarczy jedynie wygodne obuwie i strój, w którym można ruszać się komfortowo.

Bieg jest naprawdę wolny, a na początku swojej przygody ze slow joggingiem nie powinno się przekraczać 5 km/h. Dla porównania średnia prędkość normalnego chodu pieszego to około 4,5 km/h. Pierwsze treningi nie powinny być też za długie. Najlepiej zacząć od 10 minut i stopniowo wydłużać czas aktywności nawet do godziny.

Kluczowym aspektem slow joggingu jest prawidłowe stawianie stopy. Należy mieć na uwadze, by lądowała ona nie na pięcie, a na śródstopiu. Krok musi być bardzo krótki, jak przy drobnym truchcie. 

Należy również pamiętać o utrzymaniu prawidłowej postawy ciała. Sylwetka powinna być wyprostowana, a wzrok skierowany ku linii horyzontu.

para uprawiająca jogging, fot. Canva Kzenon (2).jpg
Fot. Canva/Kzenon
para uprawiająca jogging, fot. Canva Kzenon.jpg
Fot. Canva/Kzenon

Bieganie nie jest dla każdego

Wiele osób w dojrzałym wieku obawia się podjęcia aktywności fizycznej ze względu na swój stan zdrowia

Nie da się ukryć, że różne dyscypliny sportowe mają swoje ograniczenia. Jeżeli mamy wątpliwości, czy możemy zacząć biegać lub uprawiać slow jogging, najlepiej skonsultować swoje plany z lekarzem.

W przypadku przeciwwskazań do biegania, nie warto odmawiać sobie choćby odrobiny ruchu na co dzień. Warto zainteresować się wtedy aktywnościami, które nie wymagają dużego fizycznego wysiłku. Dobrym wyborem może być np. joga.