Nietypowy objaw poważnej choroby. Pojawia się podczas mówienia
Z tą chorobą żyje ponad pół miliarda osób na świecie, a kolejnych diagnoz przybywa w zastraszającym tempie. Cukrzyca bywa nazywana epidemią XXI wieku i jest jedną z najczęstszych chorób cywilizacyjnych. O jej nietypowym objawie poinformowali naukowcy.
Coraz więcej cukrzyków. Takie są najczęstsze objawy
W Polsce na cukrzycę choruje ok. 3 miliona osób. Przewiduje się, że do 2030 roku będzie się z nią zmagać nawet co dziesiąty Polak. Może zachorować każdy, bez względu na wiek. Choroba rozwija się powoli i wiele osób nie wie, że na nią choruje. Dlatego warto regularnie sprawdzać swoje wyniki badań.
Typowymi objawami cukrzycy są:
- wielomocz – oddawanie większej ilości moczu, również w nocy,
- wzmożone pragnienie i suchość ust – chorzy najczęściej wymieniają ten objaw osłabienie,
- senność – może wystąpić też uczucie zmęczenia, zaburzenia koncentracji.
- Jeśli zaobserwujesz u siebie objawy, które cię niepokoją, skonsultuj się z lekarzem.
Nad cukrzycą wciąż trwają badania. Jeden z eksperymentów może sugerować, że zmiany związane z cukrzycą można rozpoznać nawet po głosie pacjenta.
Wybudziła się ze śpiączki po dwóch miesiącach. "Wróciłam do pustego domu" Bliźniaczki odchodzą z "Goggleboxa". Wydały poruszający komunikatAplikacja powie, czy masz cukrzycę?
Okazuje się, że naukowcy z firmy Klick Labs przeprowadzili badania na 267 chętnych. W grupie były osoby chore na cukrzycę oraz wolne od tej choroby. Poproszono ich, aby sześć razy dziennie nagrywali w telefonie dwa proste zdania:
Witam, jak się masz?
A także:
Jaki jest mój poziom glukozy w tej chwili?
Całe badanie w aplikacji trwało nie dłużej jak 10 sekund.
Przez dwa tygodnie telefon rejestrował te słowa, a następnie dokonano analizy 18 tysięcy nagrań za pomocą sztucznej inteligencji. Okazało się, że u kobiet i mężczyzn pojawiła się znacząca zmiana.
Wyniki badań są obiecujące. Nowy objaw cukrzycy
Okazało się, że u osób chorych na cukrzycę zaobserwowano zmieniony ton głosu.
Kobiety z cukrzycą typu 2 miały nieco niższy tom z mniejszą zmiennością, a mężczyźni słabszy głos z większą zmiennością. Naukowcy tłumaczą, że odmienności te wynikają z różnic w objawach.
Na przykład osłabienie i atrofia mięśni, które są powiązane z osłabieniem i niestabilnością głosu, występują w cukrzycy typu 2 i są częstsze u chorych mężczyzn niż u kobiet. Tymczasem kobiety z cukrzycą częściej doświadczają obrzęków, w tym obrzęków strun głosowych, które obniżają wysokość dźwięku - można przeczytać w raporcie.
Jak zapowiadają specjaliści, niebawem aplikacja trafi na popularne smartfony i każdy będzie mógł przetestować ją w zaciszu swojego domu. Jednak przypomnijmy, że najlepszym sposobem na wykrycie cukrzycy są regularne badania i wizyta u lekarza, gdy zauważymy jakiekolwiek niepokojące objawy.