Silver.Lelum.pl > Aktywność Silversa > Zasiłek dla cukrzyków na emeryturze. Ponad 200 zł, ale trzeba złożyć wniosek
Łukasz Jadaś
Łukasz Jadaś 25.05.2024 11:54

Zasiłek dla cukrzyków na emeryturze. Ponad 200 zł, ale trzeba złożyć wniosek

Emerytka liczy pieniądze
Fot. Marek BAZAK/East News

Chorzy na cukrzycę typu 1 mogą ubiegać się o ponad 200 zł dodatku co miesiąc. To zasiłek pielęgnacyjny, którego kwota w tym roku wzrośnie. By go uzyskać, konieczne jest jednak uzyskanie zaświadczenia o niepełnosprawności. Trzeba złożyć stosowne wnioski i czekać na decyzję.

Dla kogo zasiłek pielęgnacyjny?

Zasiłek pielęgnacyjny mogą otrzymać określone grupy osób z niepełnosprawnością. Są to:

  • dzieci,
  • osoby powyżej 16. roku życia z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności,
  • osoby powyżej 16. roku życia z orzeczeniem o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, jeśli powstała ona przed 21. rokiem życia
  • osoby powyżej 75. roku życia.

Jak przypominają eksperci, zarówno dzieci, jak i dorośli chorzy na cukrzycę typu 1, mogą ubiegać się o orzeczenie o stopniu niepełnosprawności. Co za tym idzie, mogą zyskać prawo do zasiłku pielęgnacyjnego.

Projekt bez nazwy - 2024-05-25T114732.428.jpg
Fot. Canva/89Stocker
Emeryci się doczekali. Wiadomo, kiedy czternastki trafią na konta Całe życie pracowała za najniższą krajową. Taką emeryturę ma teraz

Cukrzyca to też niepełnosprawność: eksperci zgodni

Jak podkreślają eksperci, cukrzyca jako choroba przewlekła to też „niepełnosprawność”, a to z kolei daje prawo do ubiegania się o świadczenia takie jak zasiłek pielęgnacyjny.

Aby uzyskać orzeczenie o niepełnosprawności w związku z cukrzycą, należy odnaleźć właściwy do miejsca zamieszkania miejski lub powiatowy Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności. Najczęściej będzie to Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej. Można tam:

  • pobrać i złożyć wniosek o wydanie orzeczenia o niepełnosprawności ,
  • złożyć dokumentację medyczną dziecka (na przykład karty informacyjne leczenia szpitalnego),
  • złożyć dokumentację medyczną z przebiegu leczenia ambulatoryjnego,
  • złożyć wyniki dodatkowych badań diagnostycznych, konsultacji specjalistycznych.

Wraz z orzeczeniem o niepełnosprawności można zyskać też m.in. prawo do świadczenia pielęgnacyjnego, dodatkowe uprawnienia pracownicze, świadczenia z pomocy społecznej, dofinansowanie na turnusy rehabilitacyjne, czy też możliwość bezpłatnego lub tańszego zaopatrzenia się w przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze.

Zasiłek pielęgnacyjny: w 2024 będzie podwyżka

Obecnie wysokość zasiłku pielęgnacyjnego wynosi 215,84 zł miesięcznie. Kwota jest stała i taka sama dla wszystkich osób, które są uprawnione do jego pobierania. Co istotne, w 2024 r. oczekiwana jest podwyżka tego świadczenia.

Zgodnie z przepisami, kwoty wszystkich świadczeń rodzinnych muszą być waloryzowane raz na trzy lata. Ta data przypada właśnie w tym roku. Zasiłek pielęgnacyjny nie był podnoszony od lat, a na jego wzrost czeka wielu emerytów i osób z niepełnosprawnościami, w tym cukrzyków z orzeczeniem.