Silver.Lelum.pl > Aktywność Silversa > Nigdy nie prowadź po nich samochodu. Mało który 50-latek o tym wie
Kamil  Świętek
Kamil Świętek 18.03.2024 14:02

Nigdy nie prowadź po nich samochodu. Mało który 50-latek o tym wie

Kobieta za kierownicą
Fot. Canva/and.one

Wielu z nas zażywa różnorodne leki przepisane od lekarzy. W gronie osób dbających o zdrowie nie brakuje również miłośników suplementów. Czy jednak ktokolwiek z was zastanowił się nad tym, czy po każdej z zażytych tabletek możecie prowadzić samochód? Lekarze nie dowierzają, że tak wielu Polaków w ogóle nie zwraca na to uwagi.

Lekarze alarmują o… czytanie

Lekarze sami nie dowierzają w to, jak lekkomyślni potrafią być ich pacjenci. Okazuje się, że wielu z nich w ogóle nie czyta ulotek leków, bezmyślnie wsiadając po ich zażyciu za kierownicę.

Tymczasem udowodniono, że znaczna ilość medykamentów może powodować ospałość, spowolnienie refleksu, czy dekoncentrację. Zdecydowanie nikt z nas nie chciałby doświadczyć tych objawów za przysłowiowym „kółkiem”.

Samochód 2.png
Fot. Canva/Prostock-studio
Wystarczą 4 minuty, by zapomnieć o bólu. Po 40-stce to niezwykle ważne Dieta na wiosnę, by czuć się młodo i zdrowo. Co jeść, a czego unikać?

Kilka minut może uratować ci życie

Zastanówcie się, ile tak naprawdę zajmie nam przeczytanie ulotki? Kilkanaście sekund? Maksymalnie kilka minut? Tymczasem ta prosta rutyna może uchronić nas przed najgorszym.

Badacze ze Szkoły Medycznej Uniwersytetu Waszyngtońskiego w stanie Louis obserwowali przez dekadę, jak osoby starsze radziły sobie z prowadzeniem pojazdów mechanicznych po zażyciu farmaceutyków. Wyniki badań były zdumiewające.

Okazało się, że pewne grupy leków znacząco wpływały na ich zdolność prowadzenia samochodu. Co więcej, w grupie osób przyjmujących leki przeciwdepresyjne, nasenne, czy niesteroidowe leki przeciwzapalne, aż 3 razy częściej odnotowywano negatywny wynik testów na prawo jazdy, które przeprowadzono w ramach badania.

ZOBACZ TAKZE: Trafiła do szpitala z niegroźnym urazem. Stało się najgorsze

Wyniki badań podzieliły lekarzy. Zachowajcie czujność

Wyniki powyższych badań jasno obrazują, jak istotne jest czytanie ulotek leków. Tymczasem okazuje się, że różni lekarze, wyciągają odmienne wnioski ze wspomnianych analiz.

Badania wcale nie dowodzą, że winne są leki - stwierdził główny badacz dr David Carr, specjalista medycyny geriatrycznej.

Jego słowa wprowadziły nas w niemałe osłupienie. Wynika z tego, że lekarze nie są pewni, czy dekoncentracja za kierownicą może wynikać z przyjmowania farmaceutyków, mimo że właśnie w tej kwestii prowadzone były badania! Jaki z tego wniosek? Czytajcie ulotki dołączone do leków, gdyż tylko dzięki temu uchronicie się przed skutkami ubocznymi farmaceutyków, które mogą was dopaść podczas prowadzenia samochodu.

Samochód 3.png
Fot. Canva/and.one