Noc Perseidów 2024. Kiedy oglądać? Godzina, data, warunki
Jak co roku w okresie wakacyjnym można doświadczyć niezwykłych zjawisk na niebie. Astronomowie zapowiedzieli, kiedy najlepiej rozpocząć obserwacje roju meteorów. Gdzie się udać, by zachwycić się “spadającymi gwiazdami”? Przedstawiamy najważniejsze informacje o nocy Perseidów 2024.
Noc Perseidów 2024
Najczęściej w lecie w Polsce mamy możliwość oglądania niesamowitych zjawisk na niebie. Wówczas panują odpowiednie warunki atmosferyczne, a wielu fanów astronomii przygotowuje się do obserwacji Perseidów.
Perseidy to rój meteorytów, którego źródłem jest kometa 109P/Swift-Tuttle. Zjawisko astronomiczne będzie trwało od 17 lipca do 23 sierpnia, jednak to dzisiejszej nocy, z 12 na 13 sierpnia możemy spodziewać się najbardziej zjawiskowego widowiska.
Warto dodać, że Perseidy należą do najaktywniejszych rojów meteorów i osiągają prędkość 59 km/s. Zauważyć je można grupami, a w szczytowym momencie spadać ich będzie nawet 100 w ciągu godziny.
Ważna zmiana dla najmłodszych emerytów. Zacznie się 1 września Zmiany w receptach od 1 sierpnia. Resort wyjaśnia, o tym warto wiedziećJak oglądać Perseidy?
Obserwacja Perseidów jest możliwa bez specjalistycznego sprzętu. Oczywiście można wspomóc się różnego rodzaju teleskopami, jednak nie jest to konieczne. Warto jednak postawić na odpowiedni punkt obserwacyjny. Zgodnie z przewidywaniami synoptyków niebo nie będzie dziś zachmurzone, co ułatwi obserwacje. Przeszkadzać natomiast może święcący Księżyc.
Najlepiej udać się na tereny pozamiejskie, w których jest możliwie jak najmniej sztucznych świateł. Warto także wybrać się na wzgórze, na którym nie ma zbyt wielu drzew, które przysłaniają niebo. Obserwacje poleca się rozpocząć po godzinie 22:00.
Pikniki astronomiczne
W całej Polsce organizowane są tzw. pikniki astronomiczne, podczas których lokalni mieszkańcy spotykają się, by wspólnie obserwować niezwykłe zjawiska na niebie. Wydarzenia te odbędą się m.in. w Planetarium Śląskim w Chorzowie, przy pomniku Mikołaja Kopernika, gdzie komentować zjawiska będzie astronom i wicedyrektor Planetarium Śląskiego Damian Jabłeka.
Piknik odbędzie się także pod Kopcem Wyzwolenia w Piekarach Śląskich czy w Warszawskim Centrum Nauki Kopernik, gdzie oglądanie spadających gwiazd rozpocznie się już o godzinie 12:00.