Silver.Lelum.pl > Z życia wzięte > Zmiany w receptach od 1 sierpnia. Resort wyjaśnia, o tym warto wiedzieć
Magdalena Cichocka
Magdalena Cichocka 12.08.2024 11:29

Zmiany w receptach od 1 sierpnia. Resort wyjaśnia, o tym warto wiedzieć

recepta na leki
fot. Canva/MJ_Prototype

Chyba każdy przyzwyczaił się już do elektronicznych recept, które jak się okazuje, są stale udoskonalone. Już 1 sierpnia weszły w życie nowe, bardzo ważne zmiany, o których warto wiedzieć. Dotyczą one leków wypisywanych na cały rok.

Zmiany w receptach od 1 sierpnia

Już 1 sierpnia w życie weszły zmiany dotyczące informacji zamieszczanych na receptach. Mowa o dawkowaniu, które musi pojawić się na receptach rocznych. 

Rozszerzenie dawkowania będzie polegało na wskazaniu na recepcie informacji o:

  • okresie stosowania leku;
  • ilości i jednostce dawki;
  • częstotliwości podania;
  • liczbie opakowań;
  • opcjonalnie: szczegółowych informacji o stosowaniu dla pacjenta.
Ogłoszono nowych prowadzących "The Voice Senior". A co z jurorami? Piękna roślina, ale sanepid przed nią ostrzega. Wydano komunikat

Co zmiany oznaczają dla pacjentów?

Pacjenci, którzy otrzymają receptę o krótszym terminie ważności, nie zauważą żadnych zmian. Z kolei ci, którzy dostaną recepty roczne, dowiedzą się z niej, jak długo i w jakich dawkach należy przyjmować lek oraz ile opakowań potrzebujesz. Ponadto zamieszczone informacje wyjaśnią, jak dokładnie korzystać z preparatów, co zminimalizuje ryzyko pomyłek.

Dawkowanie leku będzie mogło być wprowadzone w różny sposób, w zależności od postaci leku. Wytyczne o przyjmowaniu leków dotychczas były podawane łącznie i w sposób opisowy, uniemożliwiający systemom teleinformatycznym wyliczenie ilości leku, niezbędnej do kontynuacji kuracji lub wydania - czytamy na stronie GOV.

Do tej pory na receptach nie umieszczano informacji o sposobie przyjmowania oraz długości okresu leczenia, przez co mogło dochodzić to niepoprawnego dawkowania. 

Rodzaje recept i zmiany

Ministerstwo wyjaśnia, że zmiany dotyczą recept rocznych ważnych 365 dni. Jeśli chodzi o krótsze recepty, czyli do 120 dni, sposób wypisywania recepty i umieszczanie informacji o dawkowaniu będzie zależało od osoby wypisującej. Zmiany nie dotyczą recept ważnych do 30 dni, a także recept na:

  • leki recepturowe;
  • leki sprowadzane w ramach importu docelowego;
  • produkty o złożonych strukturach opakowania.
recepta na leki
fot. Canva/stevecoleimages