Silver.Lelum.pl > Aktywność Silversa > Oddajesz krew po 50-tce? Pamiętaj o tych przywilejach w pracy
Łukasz Jadaś
Łukasz Jadaś 18.11.2024 12:00

Oddajesz krew po 50-tce? Pamiętaj o tych przywilejach w pracy

Oddawanie krwi
Fot. Canva/Pixelshot

Honorowe oddanie krwi wiąże się z zyskaniem kilku istotnych przywilejów. Można liczyć nie tylko na posiłek regeneracyjny, ale też na udogodnienia związane z pracą. Jakie obowiązują ograniczenia? Sprawdzamy, w jakim wieku można oddać krew, kiedy nie można tego robić, a także jakie przywileje wiążą się z krwiodawstwem.

W jakim wieku można oddać krew? Obowiązują ograniczenia

Krew lub jej składniki mogą oddawać osoby od 18 do 65 roku życia, które ważą co najmniej 50 kilogramów. 

Stan zdrowia krwiodawcy powinien odpowiadać niezbędnym wymaganiom zdrowotnym, aby pobranie krwi nie wywołało ewentualnych ujemnych skutków dla jego stanu zdrowia lub stanu zdrowia przyszłego biorcy. Istnieje kilka czynników, które mogą nas tymczasowo zdyskwalifikować z grona dawców. To m.in.:

  • 7 dni po zabiegu usunięcia zęba, leczeniu kanałowym i innych małych zabiegach chirurgicznych, do następnego dnia po leczeniu zęba i wizycie u stomatologa, 
  • 4 miesiące w przypadku wszczepienia implantu i innych zabiegów chirurgicznych,
  • 6 miesięcy po porodzie lub po zakończeniu ciąży, 
  • 4 miesiące po przetoczeniu krwi i jej składników, 
  • 4 miesiące po przeszczepie ludzkich komórek i tkanek, 2 tygodnie od dnia ustąpienia objawów gorączki ponad 38 st. C, grypy, infekcji grypopodobnej.

Żelazną zasadą jest informowanie lekarza o wszystkich przyjmowanych lekach i suplemantach diety - on bowiem podejmuje decyzję o dopuszczeniu (bądź nie) do oddania krwi.

Niepewność w TVP
TVP o 17:35 pokaże nowy serial. Zamiast "Kawy z kardamonem"
Butelka oleju
Te tłuszcze wywołują zmarszczki. Lepiej pozbyć się ich z diety

Dni wolne po oddaniu krwi. Pracodawcę należy poinformować

Honorowemu Dawcy Krwi przysługuje zwolnienie od pracy w dniu oddania krwi oraz w dniu następnym i na czas okresowego badania lekarskiego z zachowaniem prawa do wynagrodzenia.

W przypadku wykonywania szczególnie niebezpiecznych zawodów powrót do pracy po oddaniu krwi możliwy jest najwcześniej po 12 godzinach. 

Dokumentem poświadczającym fakt oddania krwi jest zaświadczenie wystawione przez placówkę publicznej służby krwi. Pracodawcę należy jednak uprzedzić o planowanej nieobecności. Można to zatem zrobić w dowolnej formie - osobiście, telefonicznie, mailem.

Dodatkowe przywileje za oddanie krwi: lista

Zwolnienie z obowiązku pracy to nie jedyny przywilej, z jakiego mogą skorzystać osoby oddające krew. Wszystkim, którzy oddali krew i są zarejestrowani w Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa przysługuje także:

  • tytuł „Honorowego Dawcy Krwi”, 
  • zwrot utraconego zarobku na zasadach wynikających z przepisów prawa pracy, zwrot kosztów przejazdu do Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa na zasadach określonych w przepisach w sprawie diet i innych należności z tytułu podróży służbowych na obszarze kraju, koszt przejazdu ponosi Centrum, 
  • posiłek regeneracyjny po oddaniu krwi lub jej składników o wartości kalorycznej 4.500 kalorii,
  • dawcom rzadkich grup i dawcom, którzy przed pobraniem zostali poddani zabiegowi uodpornienia lub innym zabiegom w celu uzyskania osocza lub surowic diagnostycznych, przysługuje oprócz wymienionych uprawnień ekwiwalent pieniężny za pobraną krew i związane z tym zabiegi, 
  • możliwość odliczenia darowizny na cele krwiodawstwa w danym roku podatkowym. 

Każdej kobiecie, która oddała co najmniej 5 litrów krwi i każdemu mężczyźnie, który oddał co najmniej 6 litrów krwi, a także każdemu kto oddał odpowiadającą tej objętości ilość innych składników krwi, przysługuje tytuł i odznaka „Zasłużonego Honorowego Dawcy Krwi”. Dodatkowe przywileje przysługujące Zasłużonemu Honorowemu Dawcy Krwi to:

  • uprawnienie do korzystania poza kolejnością ze świadczeń opieki zdrowotnej oraz usług farmaceutycznych udzielanych w aptekach, 
  • bezpłatne zaopatrzenie w leki objęte wykazami (leków podstawowych i uzupełniających - według dawnej nomenklatury) do wysokości limitu ceny. 

Osobom, które oddały 20 litrów krwi lub odpowiadającą tej objętości ilość innych składników może być dodatkowo nadana odznaka „Honorowy Dawca Krwi – Zasłużony dla Zdrowia Narodu”.