"Odwrócone babciowe" coraz bliżej. Nowe świadczenie dla emerytów
Postępują prace nad wprowadzeniem nowego świadczenia dla najstarszych emerytów. Ministra do spraw polityki senioralnej, Marzena Okła-Drewnowicz, nazwała je “odwróconym babciowym”. Chodzi o bon senioralny, czyli pieniądze na usługi związane z zaspokojeniem codziennych potrzeb życiowych osób 75+.
Bon senioralny: pilna potrzeba dla wielu rodzin w Polsce
Bon senioralny da prawo do skorzystania z bezpłatnych usług opiekuńczych. Świadczenia w ramach w ramach bonu senioralnego będą przyznawane w zakresie podstawowych czynności i potrzeb dnia codziennego.
Do pomysłu na wprowadzenie bonu wróciła Marzena Okła-Drewnowicz , ministra ds. polityki senioralnej. Podczas spotkania w Wieliczce przeprowadzono konsultacje społeczne na ten temat,
Marzena Okła-Drewnowicz podkreśliła, że opieka nad seniorami w miejscu ich zamieszkania jest „wielkim dylematem i problemem” dla wielu rodzin, które są aktywne zawodowo. Brakuje specjalistów, którzy zajmują się taką opieką zawodowo, więc „często rodziny same sobie radzą jak mogą, sięgając do szarej strefy”.
Z aktualnych planów wynika, że bon senioralny zacznie działać od 1 stycznia 2026 r. Przewidziano, że maksymalna wartość bonu senioralnego wyniesie 2150 zł miesięcznie. Będzie to odpowiadało 50 godzinom usług wsparcia.
Kto dostanie bon senioralny? Znamy założenia ustawy
Z aktualnych założeń ustawy o bonie senioralnym wynika, że ze świadczeń będzie mogła skorzystać każda osoba, która ukończyła 75 lat , i która nie ma warunków, by określone wyżej potrzeby realizować samodzielnie lub przy pomocy rodziny. Chodzi m.in. o usługi związane z:
- podstawowym zaspokojeniem codziennych potrzeb życiowych,
- pomoc w uzyskaniu dostępu do świadczeń zdrowotnych,
- podstawową opiekę higieniczno-pielęgnacyjnej,
- zapewnienie kontaktów z otoczeniem.
Jak podkreśliła ministra ds. polityki senioralnej, “zainwestowanie pieniądza publicznego w tę opiekę w miejscu zamieszkania ma na celu stworzenie publicznego sektora usług opiekuńczych”. Według szefowej resortu, jednym z największych wyzwań związanych z wprowadzeniem bonu senioralnego będzie znalezienie i zaangażowanie osób, które będą świadczyć pomoc osobom starszym .
Jak wynika z wcześniejszych zapowiedzi rządu, bon senioralny będzie także szansą na znalezienie pracy przez opiekunów . Nic nie stoi na przeszkodzie, by zostały nimi osoby w wieku emerytalnym. W ten sposób mogą np. dorobić do emerytury.
Opiekun osoby 75+. Takie są wymagania
Jakie warunki trzeba spełnić, by zostać opiekunem seniora? Precyzuje to projekt ustawy. Opiekunem może zostać osoba, która jest pełnoletnia, oraz:
- posiada wykształcenie co najmniej średnie, średnie branżowe, zasadnicze branżowe lub zasadnicze zawodowe,
- nie jest członkiem rodziny osoby w wieku 75 lat lub więcej, na rzecz której będzie świadczyć usługi w ramach bonu senioralnego,
- nie jest oddzielnie zamieszkującym małżonkiem, wstępnym ani zstępnym osoby w wieku 75 lat lub więcej, na rzecz której będzie świadczyć usługi w ramach bonu senioralnego,
- oświadczyła, że jest zdolna pod względem psychofizycznym do świadczenia takich usług w ramach bonu senioralnego,
- ukończyła szkolenie z zakresu udzielania pierwszej pomocy.
Z szacunków wynika, że w Polsce obecnie brakuje ok. 90 tys. opiekunów dla osób powyżej 75 roku życia.