Silver.Lelum.pl > Zdrowie i żywienie > Dożyła ponad 100 lat dzięki temu nawykowi. W jej regionie to norma
Kamil  Świętek
Kamil Świętek 29.02.2024 16:59

Dożyła ponad 100 lat dzięki temu nawykowi. W jej regionie to norma

100 lat
Fot. CanvaPro

Któż z nas nie chciałby zobaczyć na torcie urodzinowym 100 świeczek. Niestety, tak sędziwego wieku udaje się dożyć nielicznym. Tymczasem w pewnych rejonach świata setne urodziny są normą. Czemu ich mieszkańcy zawdzięczają długowieczność? Odkryliśmy ich tajemnicę.

„Niebieska strefa” 100-latków

„Niebieska strefa” – tak mawia się o wyjątkowych regionach świata, w których ludzie cieszą się zdrowiem przed długie lata, a 100 urodziny nie robią na nich większego wrażenia. Mowa tutaj o regionie Okinawy w Japoni, Łomy Linda w Kalifornii, czy Sardynii we Włoszech.

Z długowieczności słyną również mieszkańcy półwyspu Nicoya w Kostaryce i Ikarii w Grecji. Czemu mieszkańcy tych regionów zawdzięczają długowieczność? Aż trudno w to uwierzyć, ale mają oni kilka z pozoru błahych nawyków. Okazuje się jednak, że powtarzanie ich przez lata czyni cuda.

100 lat 2.png
Fot. CanvaPro
Depresja u seniorów. Czy jesteś na nią skazany? Ma 94-lata. Wstydliwy problem przysporzył mu kłopotów

Czemu mieszkańcy „niebieskich stref” zawdzięczają długowieczność?

Zgodnie z danymi portalu bliezones.com, mieszkańcy „niebieskich stref” spożywają od 2 do 3 filiżanek czarnej kawy dziennie. Czy jednak to ona jest receptą na długowieczność? Skoro pije ją większość 100-latków, coś musi być na rzeczy.

Badania American Heart Association wykazały, że spożywanie kawy bezkofeinowej, jak i kofeinowej, może istotnie przyczynić się do obniżenia ryzyka zapadnięcia na choroby śmiertelne. Badania potwierdzają, że osoby pijące kawę żyją dłużej od tych, którzy stronią od „małej czarnej”.

Dlaczego jednak kawa miałaby gwarantować długowieczność? Zawarte w niej polifenole stanowią skuteczny neutralizator wolnych rodników, co wspomaga zapobieganiu zachorowaniom na choroby serca, cukrzycę typu II, czy niektóre rodzaje raka. 

Co ważne, spożywanie od 2 do 3 filiżanek tego napoju dziennie, przyczynia się do poprawy nastroju i aż 15% niższym ryzykiem wystąpienia depresji.

ZOBACZ TAKŻE: Przebiegł maraton w wieku 100 lat. Wyznał tajemnice swojego stanu

Czego możemy nauczyć się od 100-latków z „niebieskich stref”?

Zdecydowanie od 100-latków zamieszkujących „niebieskie strefy” możemy nauczyć się wiele na temat zdrowego starzenia się. Mieszkańcy tych regionów poza spożywaniem kawy prowadzą bardzo zdrowy tryb życia. Uprawiają oni aktywność fizyczną w każdym wieku, utrzymują zdrową dietę oraz cieszą się mnogością relacji społecznych.

Mało kto wie, że dla 100-latków (i nie tylko) picie kawy to doskonała forma relaksu. Przykładowo w Ikarii i Sardynii picie kawy to wręcz wydarzenie społeczne, dzięki któremu z łatwością zacieśnimy więzi z rodziną, przyjaciółmi i znajomymi.

Czy oznacza to, że picie kawy, utrzymywanie dobrych relacji towarzyskich, zdrowiej diety oraz praktykowanie aktywności fizycznej to recepta na długowieczność? Znaczna ilość 100-latków w omawianych powyżej regionach wskazuje na to, że najprawdopodobniej tak właśnie jest.


100 lat 3.png