Silver.Lelum.pl > Pielęgnacja i uroda > Papka znana z PRL koi użądlenia. Bąble szybko znikają ze skóry
Łukasz Jadaś
Łukasz Jadaś 23.06.2024 12:39

Papka znana z PRL koi użądlenia. Bąble szybko znikają ze skóry

Użądlenie pszczoły
Fot. B. BOISSONNET / BSIP/EAST NEWS

Latem łatwo narazić się na użądlenia owadów - zwłaszcza podczas wypoczynku na łonie natury. Zwykle użądlenia os czy pszczół są niegroźne, ale wywołują nieprzyjemne swędzenie i obrzęk na ciele. Z pomocą przychodzi prosty pomysł, znany jeszcze w PRL. Wystarczy nałożyć na skórę okład, który szybko można przyrządzić w każdym domu.

Użądlenie pszczoły: pierwsza pomoc

Pszczoły nie atakują ludzi bez powodu. Robią to tylko w sytuacji zagrożenia, np. gdy człowiek wejdzie na ich teren lub wykonuje gwałtowne ruchy

Gdy jednak pszczoła nas użądli, sama ginie. Duże haczyki na żądle nie pozwalają pszczole wyciągnąć go z ciała człowieka bez uszkodzenia swojego odwłoku.

Projekt bez nazwy - 2024-06-23T123703.757.jpg
Fot. Canva/Schokobons

Po użądleniu pszczoły trzeba szybko wyjąć żądło. Należy zrobić to precyzyjnie, najlepiej jednym sprawnym ruchem. Można podwadzić żądło płaskim przedmiotem, np. kart kredytową. Skubanie żądła i przyciskanie go sprawi, że jeszcze więcej jadu dostanie się do naszego ciała. A to spowoduje bardziej bolesny i dłużej utrzymujący się obrzęk.

Ulgę po użądleniu pszczoły przynosi zaś pomysł znany jeszcze z PRL.

Olejek 50+ na zmarszczki pod oczami. Działa jak masaż Te żele z apteki zmniejszą widoczność blizn. Od 20 zł za tubkę

Papka z sody: domowy sposób na użądlenie pszczoły

Od razu po wyjęciu żądła i oczyszczeniu miejsca ukąszenia do skóry można przyłożyć kojący okład.

Wystarczy wymieszać 2-3 łyżeczki sody oczyszczonej z odrobiną wody i rozmieszać. Powstanie gęsta i łatwa do nałożenia na skórę papka. Nakładamy ją na miejsce użądlenia i zostawiamy na 30-40 minut.

Projekt bez nazwy - 2024-06-23T123829.582.jpg
Fot. Canva/AfricaImages

Można też posypać miejsce użądlenia łyżeczką sody, a na to nałożyć wilgotny kompres. Taki opatrunek również można zostawić na skórze na 30-40 minut.

Jak soda działa na użądlenie pszczoły? Jad pszczeli ma kwaśny odczyn. Soda oczyszczona ma zaś odczyn zasadowy, więc po naniesieniu na podrażnioną skórę powinna zredukować ból.

Odwrotnie należy działać w przypadku użądlenia przez osę, której jad ma odczyn zasadowy. Dlatego na użądlenia os lepiej stosować cytrynę. Użądlone przez osę miejsce można pokropić sokiem wyciśniętym z cytryny, a na tak przygotowaną skórę nałożyć okład.

Użądlenia owadów: co robić w przypadku alergii?

Osobom uczulonym na jad owadów trzeba szybko zapewnić pomoc lekarską. Reakcja alergiczna może wystąpić zaraz po użądleniu lub nawet po upływie kilku minut czy godzin od użądlenia.

Rozróżnia się cztery stopnie nasilenia reakcji alergicznych. Nie wszystkie objawy muszą występować zawsze:

  • stopień 1 – swędzenie, zaczerwienienie i obrzęki (pokrzywka) obejmujące całe ciało
  • stopień 2 – objawy stopnia 1 plus dolegliwości jelitowe (wymioty, biegunka)
  • stopień 3 – objawy stopnia 1 i 2 plus trudności z oddychaniem i uczucie duszenia się
  • stopień 4 – objawy stopnia 1, 2 i 3 plus kołatanie serca, krótkotrwała utrata przytomności, wstrząs anafilaktyczny (któremu towarzyszą zawroty głowy, nadmierne pocenie się i zimne dreszcze).

Z lekarzem rodzinnym trzeba skontaktować się już przy pierwszym stopniu, a jeżeli występują objawy kolejnych stopni, konieczne jest szybkie przewiezienie użądlonej osoby do szpitala.