Silver.Lelum.pl > Pielęgnacja i uroda > Te żele z apteki zmniejszą widoczność blizn. Od 20 zł za tubkę
Łukasz Jadaś
Łukasz Jadaś 03.06.2024 15:26

Te żele z apteki zmniejszą widoczność blizn. Od 20 zł za tubkę

Żel w tubce
Fot. Canva/Pixelshot

Nie ma operacji bez choćby drobnych blizn. Te niechciane pamiątki po zabiegach często próbujemy ukryć - zwłaszcza, jeżeli mamy je w widocznym miejscu. Choć blizny to nie powód do wstydu, to u wielu osób mogą powodować dyskomfort. Warto pamiętać, że wygląd miejsc po operacji można poprawić. Pomogą w tym kremy. Warto zwrócić uwagę na jeden składnik.

Żele na blizny są skuteczne. Trzeba zwrócić uwagę na skład

Dzięki żelom przeznaczonym do blizn można znacznie zmniejszyć ich widoczność. Dotyczy to zarówno blizn świeżych, jak i tych, które pozostały nam po operacjach czy wypadkach sprzed lat. To kwestia nie tylko zdrowia naszego ciała, ale także komfortu psychicznego.

Żele tego rodzaju pomagają w przypadku blizn pourazowych, pooperacyjnych, pooparzeniowych. Często stosowane są przy bliznach po cesarskim cięciu. Nie tylko pomagają w gojeniu i zabezpieczeniu miejsc po zabiegach, ale sprawiają też, że blizna jest mniej widoczna.

Projekt bez nazwy - 2024-06-03T152353.280.jpg
Fot. Canva/PhotoGraphyKM

W aptekach znajdziemy wiele maści, kremów i żeli, które można stosować do ukrycia blizn. Warto zwrócić uwagę, czy zawierają jeden kluczowy składnik. To silikon, który ma szereg zalet w leczeniu i zmniejszaniu widoczności tych pamiątek po zabiegach.

Masz otwartą tubkę kremu z filtrem sprzed roku. Nadal jest dobry? W aptece nie ma nic lepszego na zmarszczki. Od 11 zł za krem "cofający czas"

Silikon bezcenny w leczeniu blizn

Skąd bierze się skuteczność silikonu w leczeniu blizn? Wynika to z jego specyficznych właściwości. Silikon jest polimerem krzemoorganicznym. Oznacza to, że pod wieloma względami ma właściwości podobne do skóry. Preparaty oparte na silikonie doskonale współgrają więc z naszym organizmem.

Silikon pomaga dbać o blizny na wiele sposobów. Przede wszystkim, preparat z silikonem tworzy na powierzchni skóry cienką, ale mocną warstwę zatrzymującą wodę. Zapewnia tym samym skórze stałe i odpowiednie nawilżenie. Warstwa ta nadal przepuszcza tlen. Nałożony na skórę preparat z silikonem podnosi jej temperaturę o ponad 1°C. Taki wzrost pobudza z kolei mechanizmy regeneracyjne oraz ułatwia pracę enzymom zapobiegającym przerostom.

To m.in. te właściwości silikonu sprawiają, że realnie pomaga on w rozjaśnianiu, wygładzaniu i zmniejszaniu widoczności blizn na ciele. Będzie wsparciem nawet w przypadku kilkuletnich znamion. Co ważne, preparaty oparte na silikonie nie są bardzo drogie i można dostać je w każdej aptece.

Żel na blizny: ile kosztuje w 2024?

Silikon znajdziemy w aptekach najczęściej w dwóch postaciach: żeli oraz plastrów.

Projekt bez nazwy - 2024-06-03T152229.003.jpg
Fot. Canva/PhotoGraphyKM

Ceny najmniejszych tubek zaczynają się od ok. 20-23 zł. Za plastry trzeba zapłacić nieco więcej, ale też starczają na dłużej. Za opakowanie popularnych plastrów średniej wielkości (pięć sztuk) zapłacimy z reguły 100-120 zł.

Należy pamiętać, że przed użyciem zarówno żeli, jak i plastrów, zalecana jest wcześniejsza konsultacja z lekarzem. Preparatów tych nie wolno stosować przed całkowitym zagojeniem się ran i przed zdjęciem szwów.