Silver.Lelum.pl > Pielęgnacja i uroda > Masz otwartą tubkę kremu z filtrem sprzed roku. Nadal jest dobry?
Łukasz Jadaś
Łukasz Jadaś 25.05.2024 12:49

Masz otwartą tubkę kremu z filtrem sprzed roku. Nadal jest dobry?

Krem SPF
Fot. Canva/Rido

Gdy tylko zaczynamy spędzać więcej czasu na świeżym powietrzu, szukamy w domu kremów z filtrem SPF. Bywa, że w szafkach wciąż mamy otwarte tubki sprzed roku. Czy otwarty rok temu krem nadal będzie skutecznie chronił nas przed szkodliwym wpływem promieniowania słonecznego? A może trzeba wyrzucić go do kosza?

Czy krem SPF sprzed roku nadal jest dobry?

Pierwsze, na co trzeba zwrócić uwagę nim skorzystamy z kremu SPF sprzed roku, to oczywiście data ważności. Z reguły krem do opalania może zachować ważność i skuteczność do 3 lat po wyprodukowaniu, chyba że data ważności na opakowaniu mówi inaczej.

Data ważności to jedno, bo dotyczy zamkniętego produktu. Jego właściwości mogą się znacznie zmienić, gdy tubka jest już długo otwarta. Tutaj znów wszystko zależy od producenta, składu i rodzaju, ale przeważnie kremu do opalania wciąż można użyć w czasie 6 do 12 miesięcy po otwarciu.

Cenną podpowiedzią jest symbol, który powinnyśmy znaleźć na opakowaniu.

Dodaj trzy plasterki do wody zamiast cytryny. Odświeża i chroni skórę Domowy sposób na zdrowe paznokcie. Dwa składniki, które znajdziesz w kuchni

Symbol otwartego słoiczka: to ważna informacja

Na opakowaniach kosmetyków, w tym kremów SPF, często widzimy ikonę otwartego słoiczka. To tzw. symbol "PAO", czyli "Period After Opening" ("czas po otwarciu"). Cyfra lub liczba widoczna oznacza liczbę miesięcy, podczas których kosmetyk może być bezpiecznie stosowany od momentu pierwszego otwarcia.

Projekt bez nazwy - 2024-05-25T124412.109.jpg
Fot. Canva/PAO

W przypadku kremów do opalania z reguły będzie to zatem 3, 6 lub 12 miesięcy. Nie warto machać na to ręką i ignorować zaleceń, bo skutki mogą być opłakane. Przeterminowane balsamy do opalania czy kremy z filtrem nie powinny być stosowane na skórę.

Przeterminowany krem SPF trzeba wyrzucić

Choć z pewnością będzie nam żal wyrzucić tubkę pełną kremu, to jednak wszystko wskazuje na to, że kosmetyk z poprzedniego sezonu nie będzie już nadawał się do użycia.

Wraz z upływem czasu kremy przeciwsłoneczne po otwarciu tracą swoje cenne właściwości. Wietrzeją, wysuszają się, zmieniają swój zapach, teksturę czy kolor. Nie są już w stanie zapewnić ochrony przed słońcem, co naraża nas na liczne niebezpieczeństwa.

Warto zatem przecierpieć zmarnowaną tubkę i wydać kilkanaście złotych na nową, niż potem borykać się z oparzeniami czy znacznie bardziej poważniejszymi skutkami kontaktu z promieniowaniem słonecznym.