Piramida w samym środku Polski. Faraon by się nie powstydził
Wcale nie musisz inwestować w drogą, zagraniczną podróż, by poczuć klimat egipskich piramid. Jeden z takich niezwykłych obiektów możesz bowiem znaleźć w środku Polski, a dokładniej w Rożnowie. To właśnie tam znajduje się jedyna w swoim rodzaju polska piramida! Jaką kryje w sobie tajemnicę?
Piramida w Rożnowie. Wyjątkowy zabytek w województwie opolskim
Czy Ty też należysz do grona osób, które na swojej liście marzeń mają wyjazd do Egiptu? To właśnie tam znajdują się niezwykłe, monumentalne piramidy, będące grobowcami największych ówczesnych władców, czyli faraonów. Jak się okazuje, wcale nie trzeba wybierać się tak daleko, bo podobną piramidę (chociaż oczywiście nieco mniej okazałą) można znaleźć również w Polsce!
W Rożnowie, w powiecie kluczborskim (województwo opolskie) znajduje się jedyny w swoim rodzaju grobowiec rodzin von Eben i Brunnen, który stworzony został na podobieństwo majestatycznych piramid. W przeciwieństwie do swoich egipskich odpowiedników grobowiec nie powstał jednak w czasach starożytnych. Został wybudowany w 1780 r. z inicjatywy generała majora Karola Augusta Adolfa von Eben und Brunnen. Zaprojektował go Carl Landhans, który jest również autorem Bramy Brandenburskiej w Berlinie.
Jak wygląda Piramida Rożnowska?
Wolnostojąca budowla z cegły znajduje się na wzniesieniu, na ogrodzonym terenie przykościelnym, niedaleko drewnianego XVIII-wiecznego kościoła. Ma prawie 9 metrów wysokości i kształt ściętego ostrosłupa, dzięki czemu łudząco przypomina egipskie piramidy. Z przodu znajduje się prostokątne wejście z metalowymi, ozdobnymi drzwiami.
W 2005 roku grupa badaczy pod kierownictwem dr Barbary Kwiatkowskiej z Uniwersytetu Wrocławskiego przeprowadziła prace zabezpieczające i oszacowała liczbę osób, które mogą spoczywać w grobowcu. Określono, że pochowano tam 28 członków rodzin.
Zwiedzanie piramidy w Rożnowie
Piramida w Rożnowie dostępna jest dla zwiedzających, ale można ją oglądać jedynie z zewnątrz — nie ma możliwości wejścia do środka. Turystom udostępniono tylko zakratowane okno, przez które można zajrzeć do wnętrza budowli. To właśnie przez nie można dostrzec drewniane trumny, w których znajdują się szczątki zmarłych. Nie są to jednak trumny oryginalne, bo obiekt był regularnie bezczeszczony i plądrowany, dlatego po renowacjach ciała spoczęły w nowych trumnach.
W 2003 roku piramida wpisana została na listę zabytków województwa opolskiego i jest to obowiązkowy przystanek na mapie Polski, dla każdej osoby spragnionej odkrywania niezwykłych miejsc w kraju. Przy okazji, warto zobaczyć wspomniany wcześniej XVII wieczny drewniany kościół Świętych Apostołów Piotra i Pawła.