Silver.Lelum.pl > Aktywność Silversa > Diabelskie skałki kuszą turystów. Ponoć sam Diabeł lubił je odwiedzać
Magdalena Pawłowska
Magdalena Pawłowska 21.06.2024 16:53

Diabelskie skałki kuszą turystów. Ponoć sam Diabeł lubił je odwiedzać

Skałki Piekło
fot. Hanc.tomasz/www.commons.wikimedia.org.pl

Jeśli jesteś fanem niezwykłych i tajemniczych miejsc, Skałki Piekło pod Niekłaniem to coś, czego szukasz. To niepowtarzalna atrakcja Świętokrzyskiego, do której zjeżdżają turyści z całego kraju. Nic dziwnego, takich skał jak tutaj nie znajdziesz nigdzie indziej!

Wyjątkowe skalne miasto. Te kamienie zachwycają kształtem i barwą

Nie da się ukryć, że Skałki Piekło, na wzniesieniu Wzgórz Niekłańsko-Bliżyńskich w Świętokrzyskim, to wyjątkowe miejsce, które trzeba zobaczyć. To właśnie tu znajdują się sięgające nawet 8 metrów skały, które na przestrzeni lat zyskały niepowtarzalne kształty. Procesy erozyjne w triasowych i dolnojuraskich piaskowcach nadały im osobliwy wygląd. Znajdziemy tu skalne grzyby, stoły, kominy, a nawet maczugi, okręty i sfinksa! Każda ze skał wygląda zupełnie inaczej, a każdy odwiedzający może puścić wodze wyobraźni i dostrzec w nich zupełnie nowy symbol.

Aby zachować niepowtarzalny wygląd skał, w 1959 roku miejsce uznane zostało jako rezerwat przyrody. Od lat krąży też wokół niego wiele legend, z Diabłem w roli głównej. Według jednej z nich Lucyfer za karę miał zaganiać tu potwory i inne, nieposłuszne diabły. Ponoć do dzisiaj grasują wśród skał, strasząc mieszkańców, którzy nocą zapuszczają się w te okolice.
 

Miejsce, gdzie drzewa kłaniają się słońcu. Ten las przeniesie cię w inny świat Spala więcej kalorii niż bieganie. Wystarczy raz dziennie

Jak dojechać do Skałek Piekło w Świętokrzyskiem?

Rezerwat przyrody Skałki Piekło znajduje się pod Niesłaniem w województwie świętokrzyskim, w odległości około 40 kilometrów od Kielc. Można tu dojechać drogą nr 42 między Końskim a Skarżysko Kamienną i w miejscowości Stąporków skręcić na Szydłowiec.

Na miejscu, do dyspozycji turystów pozostaje bezpłatny parking, na którym bez obaw można zostawić samochód. Samo wejście na teren rezerwatu również jest bezpłatne. 
 

Turystyczne szlaki w skalnym mieście

W celu zobaczenia wszystkich niezwykłych, skalnych stworów warto skorzystać z dostępnych w rezerwacie szlaków turystycznych. Skałki otwarte są całą dobę, a oglądnięcie ich wszystkich zajmuje około 2 godzin. 

Na miejscu znajdują się też liczne ławeczki, na których można usiąść i zrelaksować się w czasie spaceru, a także punkty poboru wody. Skałki Piekło pod Niekłaniem to miejsce, którego nie może zabraknąć na mapie wakacyjnych wycieczek po Polsce!

skałki piekło2.jpg
fot. Hanc.tomasz/www.commons.wikimedia.org.pl