Silver.Lelum.pl > Z życia wzięte > Poczekaj z emeryturą do lipca. Możesz zyskać nawet 500 zł
Sara Karmańska
Sara Karmańska 26.05.2024 09:10

Poczekaj z emeryturą do lipca. Możesz zyskać nawet 500 zł

pieniądze
Fot. Canva/marcinmarszal

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przekazał, że w bieżącym roku czeka nas wysoka waloryzacja konta i subkonta. Z tego powodu warto wstrzymać się z przejściem na emeryturę do lipca. Można sporo zyskać.

Już 1 czerwca waloryzacja kont i subkont ZUS

1 czerwca ZUS przeprowadza waloryzacje środków zgromadzonych na kontach i subkontach. Z tego powodu warto poczekać z przejściem na emeryturę do lipca, jeśli ktoś jest akurat w granicznym punkcie. Na takim ruchu można bowiem zyskać nawet kilkaset złotych. 

Waloryzacja odbywa się każdego roku, dzięki czemu pieniądze zgromadzone na kontach i subkontach ZUS nie tracą na swojej wartości z powodu inflacji. Waloryzacja dotyczy wszystkich środków zgromadzonych w ZUS, także środków z dawnego OFE. 

Minimalna emerytura powyżej 4 tysięcy złotych? Jest nowa propozycja Emeryci się doczekali. Wiadomo, kiedy czternastki trafią na konta

Waloryzacja kont i subkont

W Monitorze Polskim zostało opublikowane obwieszczenie Ministry Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w sprawie wskaźnika waloryzacji składek na ubezpieczenie emerytalne. Wynika z niego, że konta emerytalne ZUS zostaną zwaloryzowane o 14,87 procent. Z kolei subkonta będą podlegały waloryzacji w wysokości 9,91 procent

W bieżącym roku waloryzacja jest wyższa niż w ubiegłych latach. W 2023 roku było to 14,4 procent dla kont i 9,2 procent dla subkont, natomiast w 2022 roku odpowiednio 9,33 procent i 7,07 procent. 

ZOBACZ TEŻ: Ważny obowiązek dla wielu emerytów. Zostało kilka dni na kontakt z ZUS

Dzięki waloryzacji może wzrosnąć emerytura

Pieniądze zgromadzone na kontach i subkontach w ZUS bezpośrednio przekładają się na wysokość przyszłych emerytur. Informacje na temat zgromadzonych składek można sprawdzić za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych (PUE). Kwota zgromadzonego kapitału jest dzielona przez średni czas dalszego trwania życia, który jest liczony od momentu przejścia na emeryturę. W związku z tym im więcej kapitału i im później przejdziemy na emeryturę, tym świadczenie będzie wyższe

Jak podaje “Fakt”, 70-latek, który na swoim koncie ZUS posiada 600 tysięcy złotych, przed waloryzacją otrzymałby 3389 złotych emerytury. Po waloryzacji zgromadzone przez niego środki wzrosną jednak do 686 tysięcy złotych, co przełoży się na 3875 złotych emerytury, a więc prawie o 500 złotych wyższą wypłatę każdego miesiąca. 

pieniądze
Fot. Canva/MarekUsz, Getty Images
pieniądze
Fot. Canva/marcinmarszal