Silver.Lelum.pl > Pielęgnacja i uroda > Podobno wygładza zmarszczki w nocy. Czy to warte swojej ceny?
Sara Karmańska
Sara Karmańska 20.05.2024 16:36

Podobno wygładza zmarszczki w nocy. Czy to warte swojej ceny?

Jedwabna poduszka
Fot. Canva/Juan Moyano

Jedwabne poszewki na poduszki nie należą do najtańszych, ale wiele osób jest zdania, że mają pewne wyjątkowe właściwości. Czy to rzeczywiście prawda i czy warto w nie inwestować? 

Zalety jedwabnych poduszek

Jedwabne poduszki są znane przede wszystkim z kilku zalet. 

Jest to materiał delikatniejszy niż inne tkaniny. Charakteryzuje się wyjątkową gładkością. Jedwabne poszewki na poduszki mogą być zbawieniem dla włosów, które będą się mniej plątać, puszyć i łamać dzięki zmniejszonemu tarciu. To rozwiązanie szczególnie polecane osobom o kręconych włosach lub o tendencji do plątania

Po drugie jedwab pochłania mniej wilgoci, co prowadzi do tego, że skóra mniej jej oddaje. A to zapobiega wysuszeniu i swędzeniu. Do tego materiał ten rzadziej wchłania balsam i serum, które rozprowadzamy na skórze przed snem. 

Wśród innych zalet jedwabnej pościeli wymienia się lepszą regulację temperatury, zapewniającą chłód latem i ciepło zimą. 

Była w apteczce każdej babci. Skarb z PRL, o którym krążyły legendy Maść z apteki otula skórę jak kocyk. Niecałe 10 złotych, a starcza na długo

Jedwabne poduszki wygładzają zmarszczki?

Jedwabna pościel jest także uważana za “lekarstwo” na zmarszczki. Obiegowa opinia głosi, że dzięki niej nie powstają zagniecenia na skórze, a do tego gładka tkanina wywołuje mniejsze tarcie, co prowadzi do mniejszego rozciągania skóry. 

Należy mieć jednak na uwadze, że działanie jedwabnych poduszek na zmarszczki nie zostało w żaden sposób udowodnione i potwierdzone naukowo. Owszem, jedwabne poszewki mogą sprawić, że drobne poranne obrzęki i ślady po poduszce na twarzy będą mniejsze, ale na długofalowe działanie przeciwzmarszczkowe nie ma dowodów.

Niektórzy są zdania, że zmarszczki wygładzają się dzięki aminokwasom zawartym w jedwabiu. Można mieć co do tego duże wątpliwości, ponieważ samo spanie na materiale zawierającym aminokwasy w żaden sposób nie przeniesie ich do skóry.

ZOBACZ TEŻ: Te kolory ubrań dodają lat. Lepiej ich nie nosić

Czy warto kupić jedwabne poszewki na poduszki?

Jedwabna pościel z pewnością ma swoje zalety. Nie można jej odmówić pozytywnego wpływu na włosy podczas snu, ani możliwości termoregulacji. Spanie w jedwabiach bez wątpienia daje również pewne poczucie luksusu. Część jej rzekomych zalet jest jednak mocno przesadzona, a nawet całkowicie fałszywa. Niestety pościel wykonana z tego materiału nie sprawi w magiczny sposób, że zmarszczki znikają podczas snu.

Nie da się także ukryć, że koszt zakupu jedwabnej pościeli wielokrotnie przekracza cenę pościeli bawełnianej czy lnianej. Nawet zakup samych poszewek na poduszki wykonanych z jedwabiu może się okazać sporym wydatkiem. Dlatego odpowiedź na pytanie, czy warto wydawać taką kwotę na pościel, zależy raczej tylko od głębokości naszego portfela i tego, czy rzeczywiście uznamy, że warto.

jedwabna pościel
Fot. Canva/Africa images
ścielenie łóżka
Fot. Canva/Africa images
Tagi: sen uroda zdrowie