Silver.Lelum.pl > Zdrowie i żywienie > To najzdrowsza pozycja do snu. Kto tak śpi, wysypia się lepiej
Łukasz Jadaś
Łukasz Jadaś 19.05.2024 10:22

To najzdrowsza pozycja do snu. Kto tak śpi, wysypia się lepiej

Kobieta ścieli łóżko
Fot. Canva/Pixelshot

Bez dobrego snu nie ma co marzyć o dobrym zdrowiu. Gdy jesteśmy wyspani, nasz układ odpornościowy jest mocniejszy, organizm szybciej się regeneruje, a ryzyko wielu chorób spada. To także gwarancja dobrej kondycji psychicznej. Troskę o zdrowy sen trzeba zacząć od dobrej pozycji. Jest jedna, która uznawana jest za najlepszą.

Zdrowy sen: jak spać, by się wysypiać?

Na zdrowie snu wpływa jego długość, jakość oraz regularność.

Potrzeby związane z długością snu zmniejszają się wraz z wiekiem. Nastolatki zwykle muszą spać od 8,5 do 9 godzin dziennie, a już 60-latkowie zwykle śpią około 6 godzin. Tyle z reguły wystarcza, by wypocząć.

Jakość snu mierzymy dzieląc czas snu przez czas spędzony w łóżku. Chodzi o to, by sprawdzić, jak dużo czasu potrzebujemy na to, by zasnąć. Im mniej, tym lepiej. Dobra wydajność snu to więcej niż 85 proc. czasu spędzonego na śnie.

Projekt bez nazwy - 2024-05-19T095055.431.jpg
Fot. Canva/Rido

Wreszcie, ogromny wpływ na zdrowy sen ma jego regularność. Warto pilnować stałych pór spania: tak, by w miarę możliwości chodzić spać i wstawać codziennie o tej samej godzinie.

Niezależnie od tych czynników, trzeba próbować dbać też o pozycję podczas snu. Nie każda jest tak samo dobra.

Jak rozpoznać polskie truskawki? Nie daj się nabrać Seniorzy mogą zapomnieć o tańszych lekach. Przepisy jak ściana

Pozycja snu: wybór ma wielkie znaczenie

Na plecach, na brzuchu czy na jednym z boków? Różne pozycje mają swoje wady i zalety, ale jedna z nich uznawana jest za najlepszą.

Spanie na plecach jest najzdrowsze dla kręgosłupa. Jeżeli borykamy się z bólami w tym miejscu, możemy spróbować układać się do snu właśnie w ten sposób. Ta pozycja odciąża mięśnie, a krew w organizmie może krążyć wtedy swobodnie. Wady? Powinny jej unikać osoby, które chrapią, cierpią na bezdech lub choroby układu oddechowego.

Spanie na brzuchu to z kolei mocne obciążenie dla naszego kręgosłupa. Głowa jest wtedy nienaturalnie ułożona, co naraża nas na ból głowy, barków i karku. Rośnie też ryzyko niedotlenienia. Narządy wewnętrzne, w tym płuca, są ściśnięte, a oddech spłycony. Wiele osób uważa tę pozycję za wygodną, ale niestety okupione jest to ryzykiem dla zdrowia.

Projekt bez nazwy - 2024-05-19T095226.938.jpg
Fot. Canva/Rido

Spanie na boku to pozycja, która rekomendowana jest przez większość ekspertów od snu. Dla wielu osób wybór prawego czy lewego boku nie będzie miał dużego znaczenia, ale jednak to pozycja na lewym boku jest najczęściej zalecana. Dlaczego?

Gdy śpimy na lewym boku, serce pracuje łatwiej. Chodzi o korzystne ułożenie aorty, która wygina się w lewą stronę. Lewy bok powinny wybrać też osoby, które cierpią na problemy żołądkowe. Gdy śpimy na prawym boku, połączenie żołądka z przełykiem znajduje się w pozycji, która ułatwia przemieszczenie treści żołądkowych i wywoływanie zgagi.

To nie jedyne zalety spania na lewym boku. Dzięki tej pozycji łatwiej pracuje też układ limfatyczny, śledziona i trzustka.

Pozycja snu to jeszcze nie wszystko

Dobra pozycja to podstawa zdrowego snu, ale pamiętajmy jeszcze o kilku sposobach na lepsze wysypianie się.

Do najczęściej popełnianych błędów, które utrudniają zdrowy sen, należą m.in. obfite posiłki tuż przed snem, palenie papierosów, picie alkoholu, a także nadmiar kawy i herbaty w ciągu dnia. Problemem cywilizacyjnym jest także światło z ekranów: czy to telewizorów, czy też komputerów i smartfonów.