Silver.Lelum.pl > Zdrowie i żywienie > Polacy bagatelizują tę chorobę, bo przypomina przeziębienie. Lista chorych rośnie z dnia na dzień
Magdalena Pawłowska
Magdalena Pawłowska 08.07.2024 13:11

Polacy bagatelizują tę chorobę, bo przypomina przeziębienie. Lista chorych rośnie z dnia na dzień

Kobieta kaszle
fot. Canva/ yourstockbank

W Europie rozprzestrzenia się poważna, zakaźna choroba układu oddechowego, a lista chorych jest coraz większa. Krztusiec, bo o nim mowa, atakuje mocniej niż do tej pory. Niestety, choroba jest tym bardziej podstępna, że pierwsze objawy łatwo pomylić ze zwykłym przeziębieniem. Jak więc go rozpoznać?
 

Krztusiec atakuje. Chorych jest coraz więcej

Krztusiec to bakteryjna choroba układu oddechowego, która przybiera ostry przebieg i w skrajnych przypadkach może prowadzić nawet do rozedmy płuc. To choroba zakaźna przenoszona drogą kropelkową co sprawia, że bardzo łatwo i szybko się rozprzestrzenia. Niestety, obecnie bardzo mocno to widać, bo w całej Europie notowanych jest coraz więcej zachorowań na krztusiec. W najgorszej sytuacji jest obecnie Grecja. 

Jak wynika z danych przekazanych przez grecką Narodową Organizację Zdrowia Publicznego: tylko do czerwca 2024 roku w Grecji potwierdzono aż 230 przypadków zachorowań na krztusiec, podczas gdy w całym roku 2023 było ich zaledwie dziewięć. Nieciekawie jest także w Czechach, Belgii, Chorwacji, Wielkiej Brytanii, Norwegii, Szwecji czy Bułgarii, w której z tego powodu ogłoszono stan epidemii. 

Krztusiec nie omija także Polski, a liczba zakażeń do tej pory pięciokrotnie przewyższyła już liczbę zachorowań z ubiegłego roku. Tylko w ciągu czterech pierwszych miesięcy roku (do końca kwietnia) zgłoszono 1680 przypadków zachorowań, podczas gdy w roku 2023 było ich zaledwie 309.
 

Stresujące dania, których lepiej unikać. Pogłębiają lęk i niepokój Makijaż niebezpieczny dla zdrowia? Naukowcy odkryli bakterie w tuszu

Pierwsze objawy krztuśca przypominają przeziębienie. Nie bagatelizuj tego!

Krztusiec początkowo jest trudny do wykrycia i wiele osób bagatelizuje jego pierwsze objawy. Nic dziwnego - łudząco przypominają one zwykłe przeziębienie:

  • katar
  • suchy kaszel
  • ból gardła
  • osłabienie organizmu
  • zapalenie spojówek
  • stan podgorączkowy

Niestety, po czasie objawy się nasilają, a choroba wchodzi w tzw. II fazę, podczas której kaszel staje się intensywniejszy i napadowy — ataki nieopanowanego kaszlu zdarzają się często i nagle, prowadząc do bezdechu, wymiotów, a nawet zasinienia twarzy.  

Charakterystycznym objawem krztuśca, który pozwala odróżnić tę jednostkę chorobową od przeziębienia, jest typowe "pianie" podczas kaszlu, będące skutkiem zwężenia dróg oddechowych. Jeśli towarzyszą ci takie objawy - natychmiast udaj się do lekarza.
 

Jak zapobiegać i leczyć krztusiec? Szczepienie to podstawa

W przypadku zachorowania na krztusiec należy niezwłocznie skorzystać z porady lekarza, który nierzadko skieruje na hospitalizację. Zazwyczaj konieczne jest wdrożenie odpowiedniej antybiotykoterapii, która nie tylko zmniejszy objawy, ale także zniweluje skutki choroby. To ważne, ponieważ nieleczony krztusiec może prowadzić do zapalenia płuc oraz zmian strukturalnych miąższu płucnego. Może dojść do pękania pęcherzyków płucnych, a w konsekwencji nawet rozedmy płuc. Często zdarza się również zapalenie ucha środkowego.

Jednak, zamiast leczyć lepiej zapobiegać, o czym usilnie przypominają lekarze. Na szczęście przeciwko krztuścowi można się zaszczepić — jest to zresztą obowiązkowe dla dzieci i młodzieży. Szczepionkę podaje się w wieku 3 miesięcy, 3 - 4 lat, 5 lat oraz 16 – 18 lat. Szczepionka gwarantuje długotrwałą, lecz nie wieczną ochronę. Po szczepieniu organizm jest odporny na bakterię wywołującą krztuśca nawet przez 12 lat.  

Szczepienie
fot. Canva/ Soumen Hazra