Silver.Lelum.pl > Z życia wzięte > Praca na emeryturze. Jak może ci się opłacić?
Sylwia  Kropiewnicka
Sylwia Kropiewnicka 13.06.2024 14:28

Praca na emeryturze. Jak może ci się opłacić?

Emeryci
fot. canva (Robert Kneschke)

Wielu Polaków odlicza czas do emerytury i wprost nie może się doczekać, kiedy na nią przejdzie. Te same osoby decydują się zrezygnować z pracy w momencie, kiedy osiągają wiek emerytalny. Tymczasem ZUS zdradza, o ile większą kwotę otrzymywałyby, gdyby przepracowały, chociażby jeden rok więcej. Rekordzista otrzymuje co miesiąc bajońską kwotę.

Tyle wynosi minimalna emerytura w Polsce

Emeryturę w Polsce wypłaca ZUS (w przypadku rolników - KRUS) w momencie kiedy zostanie osiągnięty wiek emerytalny. Wysokość świadczenia zależy od wielu czynników. Jest wśród nich m.in. kwota zwaloryzowanych składek na koncie emerytalnym ubezpieczonego czy średnia długość trwania życia. 

Przypomnijmy, że aby dostać emeryturę, każdy Polak musi wypracować minimalny staż pracy. W przypadku kobiet jest to 20 lat. Z kolei u mężczyzn wynosi 25 lat. Emerytura minimalna od 1 marca 2024 wynosi 2024 1780,96 zł brutto (1620,65 zł netto). Każdy dodatkowo przepracowany rok pozwala jednak sukcesywnie zwiększyć tę kwotę. 

Gdy odszedł mój mąż, koleżanka powiedziała dwa słowa. "Nie mogłam w to uwierzyć" Po co farba, jak są orzechy? Dzięki nim pozbędziesz się siwych włosów

O taką kwotę emerytura wzrośnie po dodatkowym roku pracy

Zdarza się często, że emerytom ciężko jest związać przysłowiowy koniec z końcem. Szczególnie dotyczy to osób, które znaczną część swojej emerytury muszą wydawać np. na leki. Jak się okazuje, najlepszym sposobem, aby zwiększyć wysokość świadczenia jest po prostu dłuższa praca. Co ciekawe, każdy dodatkowy rok przepracowany po osiągnieciu wieku emerytalnego pozwala sukcesywnie zwiększyć wypłacane świadczenie. 

Mało która z osób, które odliczają czas do emerytury, zdaje sobie sprawę z tego, że dodatkowo przepracowany chociażby jeden rok może zwiększyć kwotę świadczenia o nawet 15%. 

Najważniejsza zachęta do wydłużania aktywności ekonomicznej i odraczania emerytury jest jednak zaszyta bezpośrednio w systemie emerytalnym. Pozwala to bowiem uzyskać znacznie wyższą emeryturę. Jeden rok później, to w ostatnich latach nawet 10-15 proc. wyższa kwota - powiedział w wywiadzie dla Interia Biznes rzecznik ZUS, Paweł Żebrowski.

Tyle wynosi rekordowa kwota emerytury wypłacanej w Polsce

Podsumowując, każdy emeryt, który zdecyduje się przepracować dodatkowy rok na emeryturze, może uzyskać świadczenie wyższe o nawet kilkaset złotych. Osoba, która na dzień dzisiejszy mogłaby uzyskać ok. 1800 zł emerytury, po przepracowaniu jeszcze jednego roku otrzymałaby kwotę wyższą o ok. 270 zł miesięcznie. Ta kwota zwiększa się sukcesywnie wraz z wysokością emerytury. 

Jednym z przykładów, który pozwala bardzo dobrze zobrazować to, że opłaca się pracować na emeryturze, jest emeryt-rekordzista. Warto podkreślić, że mężczyzna dostaje świadczenie w wysokości niemal 50 tys. zł miesięcznie, ponieważ przepracował dodatkowo 21 lat po osiągnięciu wieku emerytalnego. W swoim życiu przepracował łącznie ponad 62 lata.