Silver.Lelum.pl > Z życia wzięte > Renta wdowia. Kiedy pierwsze wypłaty dodatkowego świadczenia?
Magdalena Pawłowska
Magdalena Pawłowska 12.05.2024 12:43

Renta wdowia. Kiedy pierwsze wypłaty dodatkowego świadczenia?

Wdowa
fot. Canva/KatarzynaBialasiewicz

W Sejmie trwają prace nad wdrożeniem nowego projektu ustawy, w ramach którego wdowy i wdowce będą mogli liczyć na dodatkowe wsparcie finansowe. Może ono wynieść nawet 7600 zł. Na jakich zasadach przyznawana będzie renta wdowia? Kiedy nowe przepisy wejdą w życie?
 

Renta wdowia - co to jest i komu przysługuje?

Renta wdowia, określana też jako wdowia emerytura, to nowe świadczenie, mające na celu wsparcie osób, które doświadczyły straty małżonka. Dzięki niemu wdowiec lub wdowa będą mogli wybrać czy chcą zachować własną emeryturę i dodatkowo pobierać 50% świadczenia po zmarłym, czy też odwrotnie: emerytura zmarłego małżonka pobierana w całości i 50% własnego świadczenia.  

Z renty wdowiej będą mogli skorzystać wdowcy oraz wdowy, uprawnieni do pobierania emerytury lub renty. To jednak niejedyny wymóg, bo osoby, które będą chciały ubiegać się o rentę wdowią muszą także spełniać jeden z dodatkowych warunków: mieć ukończone 50 lat lub być niezdolnym do pracy w ciągu 5 lat od śmierci małżonka, opiekować się przynajmniej jednym dzieckiem uprawnionym do renty rodzinnej lub wychowywać dziecko, które jest niezdolne do samodzielnej egzystencji. 
 

Zasiłek pogrzebowy będzie wyższy. Szykuje się spora podwyżka Emerytura to koniec życia? Nic podobnego. “To najlepsze, co mnie spotkało"

Ile wyniesie renta wdowia?

Projekt zakłada, że wysokość renty wdowiej nie może być wyższa niż trzykrotność miesięcznej, średniej emerytury wypłacanej w Polsce. To oznacza, że nie może być ona wyższa niż 7 635 zł (przy średniej emeryturze wynoszącej 2 545 zł).

Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Agnieszka Dziemanowicz-Bąk zaznacza jednak, że w przyszłości świadczenie może zostać podwyższone (co ma związek m.in. z coroczną waloryzacją emerytur). 
 

Pieniądze złotówki
Fot. Canva/Industrial Photograph

 

Kiedy renta wdowia wejdzie w życie?

Na razie nie podano jeszcze oficjalnego terminu wprowadzenia renty wdowiej. Obywatelski projekt został przedstawiony w Sejmie 7 lutego 2024 roku i od tej pory trwają nad nim intensywne prace. Zakończenie prac zapowiadane było na pierwszy kwartał tego roku. Póki co jednak, w Sejmie wciąż toczą się dyskusje.


Z dotychczasowych informacji wynika, że renta wdowia wejdzie w życie jeszcze w tym roku i jeszcze w tym roku osoby uprawnione będą mogły liczyć na pierwsze wypłaty.